Niewiele studentów ma możliwość mieszkania na czas studiów w domu rodzinnym – wynika to przede wszystkim z tego, że większość osób decyduje się na studiowanie kilkadziesiąt bądź kilkaset kilometrów od domu. Podejmując taką decyzję, należy wybrać rodzaj zakwaterowania. Mimo upływu lat, wiele osób wciąż decyduje się na akademik. Na jego temat krążą jednak różne opinie, wszystko jednak zależy od naszego podejścia, chęci i oczekiwań. Niewątpliwie wielu z nas przekonuje fakt, że mieszkanie w akademiku jest tak naprawdę niedrogie. Jak wiadomo – student zbyt wielu pieniędzy nie ma. Czy warto mieszkać w akademiku? Jaka jest prawda?
Procedury i dokumenty
Decydując się na zamieszkanie w akademiku, musimy przede wszystkim uzyskać miejsce. Aby to zrobić, należy wypełnić podanie. Mamy oczywiście możliwość wypełnienia kilku podań do kilku akademików, jednakże decyzja o przydzieleniu do konkretnego domu studenckiego należy już do uczelni. Podejmując decyzję o zamieszkaniu w akademiku musimy przygotować się na przedstawienie wielu zaświadczeń, których ilość tak naprawdę zależy od konkretnej uczelni. Przydatne może okazać się zaświadczenie o dochodach wszystkich osób,, które składają się na miesięczny dochód netto w całej rodzinie, zaświadczenie o nauce rodzeństwa (o ile zostało wymienione w podaniu), zaświadczenie o składkach odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne oraz jeśli wspomniano o rozwodzie rodziców czy śmierci – może być potrzebny akt zgony lub orzeczenie o przyznanych alimentach ze względu na rozwód. Chcąc nie chcąc, musimy się na to przygotować. Dla niektórych może być to kłopotliwe, jednak tak właśnie wygląda aplikacja i nie jesteśmy w stanie tego zmienić. W akademikach zawsze panują konkretne zasady i regulaminy, jednak to już zależy od konkretnego miejsca – w niektóre po prostu nie warto się pakować, bo zasady są wręcz śmieszne.
Wszędzie jest inaczej!
Prawda jest taka, że w każdym akademiku jest inaczej. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy warto mieszkać w akademiku, czy nie. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne miejsce, powinniśmy przede wszystkim je obejrzeć, poczytać opinie oraz zapoznać się z regulaminem i wszystkimi panującymi zasadami. To bardzo ważne – w innym wypadku nie będziemy nawet w stanie stwierdzić, czy będzie nam tam źle czy dobrze. Każdy akademik różni się od siebie i nie ma w tym nic złego ani dziwnego – powinniśmy znaleźć odpowiedni, który będzie nam pod każdym możliwym względem odpowiadał. W innym wypadku będziemy po prostu czuć się źle, a studia zamiast nas czegoś nauczyć, jedynie będą nas stresować i smucić. Chociaż wybór odpowiedniego akademika nie jest wcale łatwy, to gdy już uda nam się taki znaleźć – z pewnością będziemy zadowoleni i śmiało będzie można stwierdzić, że naprawdę warto w nim mieszkać. Oczywiście do niektórych rzeczy trzeba się przyzwyczaić i jest to normalne, bowiem przeprowadzając się do akademika zaczynamy tak naprawdę nowy rozdział w życiu.
Ciężko się nie zgodzić, w każdym akademiku jest inaczej i są inne zasady.
Myślę, że gdybym nie zamieszkał w akademiku, studia nie byłyby dla mnie aż tak fajną przygodą. Polecam każdemu.
@amadeuszzk. zgadzam się! dzięki akademikowi studia nabrały charakteru i są wyjątkowe! 🙂
@arr444 dla mnie studia bez akademika to nie studia i tyle 😛
podzielam wasze zdania @arr444, @amadeuszzk. akademik tani i w dodatku ma ten klimat!
@YokA haha tak! miejsce ciasne ale własne. będzie co wspominać! 😉