Studia zaoczne polegają na dość prostej koncepcji regularnych, weekendowych zjazdów. Najczęściej jest to sobota i niedziela, jednak zdarza się że i piątek i niedziela, lub piątek i sobota. Program studiów zaocznych jest podobny do programu studiów dziennych – oczywiście ze względu na znaczną różnicę w czasie, jest podany w nieco skondensowanej formie. Podczas sesji studenci mają dostęp do bibliotek – traktowani są więc naprawdę profesjonalnie i jeśli chcą się czegoś nauczyć, bez wątpienia się nauczą.
Nie kieruj się regułą
Duża część osób twierdzi, że studia zaoczne nie mają sensu oraz że nie można się na nich niczego nauczyć. Wcale tak nie jest! Jeśli komuś naprawdę zależy, aby się czegoś nauczyć, to mu się uda. Studia zaoczne wcale nie są gorsze od stacjonarnych, różnią się jedynie tym, iż odbywają się w weekendy. Nie kieruj się zatem regułą, tylko po prostu zastanów się, czy studia zaoczne są dla Ciebie odpowiednie – czy będziesz w stanie poświęcić wolny czas na naukę i chodzić w weekendy na uczelnię? Oczywiście studia zaoczne są przede wszystkim dla tych osób, które nie mają możliwości chodzenia na zajęcia w dni robocze – chociażby ze względu na pracę. To właśnie takie osoby powinny zastanowić się nad tą opcją, jednak muszą mieć pewność, że będą w stanie poświęcać odpowiednią ilość czasu.
Bez względu czy osoba studiuje na studiach zaocznych czy studiach stacjonarnych, przysługują mu te same zniżki związane ze statusem studenta. A legitymacja studencka potrafi otworzyć drzwi do wielu zniżek i ulg studenckich. Wielu studentów decyduje się na połączenie studiów stacjonarnych z pracą dorywczą, jednak wszystko to zależy od naszych priorytetów i aktualnej sytuacji. Studia stacjonarne połączone z pracą dorywczą to przede wszystkim opcja dla tych, którzy nie chcą i nie mają zamiaru jeszcze się sami utrzymywać. Z kolei osoby, które mieszkają same i po prostu muszą na siebie zarabiać, mogą zastanowić się nad studiami zaocznymi.
Studia są studiami
Bez względu na tryb, studia to przecież studia! Zdobyta wiedza, doświadczenie i umiejętności mają większe znaczenie niż to, czy chodziliśmy na zajęcia codziennie przez 5 dni roboczych czy jedynie w weekendy. Oczywiście studia zaoczne wiążą się z większą ilością poświęconego czasu na naukę w domu, jednakże wszystko tak naprawdę zależy od kierunku który został przez nas wybrany. Dla każdego pracodawcy znaczenie będzie miało to, że pracownik posiada wykształcenie wyższe, a nie to, czy że skończył studia stacjonarnie bądź zaocznie. O wiele większe znaczenie ma CV, doświadczenie i umiejętności. Nierzadko zdarza się tak, że studenci pracując na studiach zaocznych zdążą rozwinąć zawodowe skrzydła i nie będą nawet potrzebować edukacji na drugim stopniu. O wiele łatwiej jest również zrezygnować ze studiów chodząc na zajęcia dwa razy w tygodni niż pięć. Nie możemy myśleć, że studia stacjonarne są bardziej wartościowe niż zaoczne, ani że można się na nich więcej nauczyć. Nasze podejście jest najważniejsze i to, czy chcemy się czegoś nauczyć. Studia to studia, zarówno stacjonarne, jak i zaoczne będą owocne, jeśli tylko będziemy tego chcieć.
Przeczytaj też:
Ile można zaoszczędzić będąc studentem, dzięki legitymacji studenckiej i zniżkom
Ja skończyłem zaoczne i uważam, że to zależy od człowieka. Jak się chce to można sobie bez problemu poradzić i połączyć studia zaoczne z pracą.
@baronon zgadzam się z tobą. ja też skończyłam studia zaoczne i jestem mega zadowolona, nie uważam, żeby były w jakikolwiek sposób gorsze od stacjonarnych.
@ankafanka ja też nie uważam. gdybym czytał te wszystkie opinie w internecie to bym nie poszedł, ale jestem uparty..
studia zaoczne to głównie studia dla pracujących.. jeśli ma się możliwość to polecam stacjonarnie, ale tak jak @baronon napisał – jak się chce to można sobie poradzić. Wystarczy trochę samodyscypliny.