Podróże Polecane Zniżki studenckie

Czym jest Elektroniczna Legitymacja Studencka?

Elektroniczne Legitymacje Studenckie, bo o nich mowa funkcjonują w środowisku akademickim od 2006 roku Legitymacje studenckie i hologramy els , bo semestr by przedłużyć ważność swojego dokumentu , studenci udają sie do swoich dziekanatów po kolejną naklejkę els , z kolejną datą ważności, dlatego są nieodłącznym elementem pozytywnie zaliczonej sesji.

Elektroniczna Legitymacja studencka

Dokumenty, którymi dzisiaj posługują się studenci znacząco zmieniły swój wygląd. Dawniej papierowe legitymacje dziś przypominają swoim wyglądem dowód osobisty, czy prawo jazdy. Elektroniczne Legitymacje Studenckie, bo o nich mowa funkcjonują w środowisku akademickim od 2006 roku Legitymacje studenckie i hologramy els , bo semestr by przedłużyć ważność swojego dokumentu , studenci udają sie do swoich dziekanatów po kolejną naklejkę els , z kolejną datą ważności, dlatego są nieodłącznym elementem pozytywnie zaliczonej sesji.

Legitymacja studencka w kieszeni każdego żaka

Elektroniczna Legitymacja Studencka ma wygląd zielono- niebieskiej karty, na której wbudowany został mikroprocesor. Jej formę ściśle określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku, z kolei sama legitymacja wprowadzona została do rąk studentów już kilkanaście lat wcześniej. To właśnie 2 listopada 2006 roku zrezygnowano z dotychczasowych, papierowych dokumentów na rzecz plastikowych identyfikatorów. W odróżnieniu od standardowych dokumentów ważność funkcjonujących legitymacji przedłużają hologramy studenckie naklejane na rewersie. To właśnie dzięki takim hologramom na legitymację studencką, termin ważności dokumentu przedłużeniu. Kiedyś polegało to na podbiciu odpowiednią pieczątką, teraz każdy hologram els posiadana swojej powierzchni wygrawerowaną datę ważności.

Legitymacja studencka z funkcja płatności
Legitymacja studencka z funkcja płatności

Jedna karta studenta, wiele funkcji

Poza swoją podstawową funkcją, a więc potwierdzaniem statusu studenta, legitymacje studenckie mogą pełnić również wiele innych funkcji.  Plastikowy dokument, może być wykorzystywany jako karta biblioteczna czy miesięczny bilet MPK. Niektóre uczelnie ku uciesze  swoich studentów umożliwiają również korzystanie z funkcji indeksu elektronicznego. Dodajemy do tego, że niektóre banki oferują karty do płatności właśnie w formie legitymacji studenckiej.

Jak jeszcze może być wykorzystywana legitymacja studencka

 • indeks elektroniczny
 • karta biblioteczna
 • bilet miesięczny okresowy na komunikację miejską
 • karta płatnicza

Wszystko za sprawą danych zapisanych w procesorze oraz wbudowanego chipa stykowego. Wzór dotyczący wyglądu dokumentu jest jednolity dla wszystkich uczelni w kraju. Dodatkowo niektóre karty , mogą być również wyposażone w funkcję bezstykową.

Przedłużenie ważności dokumentu

Podobnie, jak wygląd Elektronicznych Legitymacji Studenckich, tak również specyfikacje dotycząca wyglądu każdej naklejki ELS jest ściśle określona w przepisach. Na odwrocie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej znajdują się specjalne miejsca, przeznaczone na naklejanie hologramów ELS przedłużających ważność dokumentu. Te małe naklejki els, dwa razy w roku trafiają w ręce studentów. Same naklejki i legitymacje studenckie są drukami ścisłego zarachowania, zatem są specjalnie przechowywane w dziekanach. Wydanie każdorazowe nowego hologramu i legitymacji ELS jest skrupulatnie odnotowywane.

Aby mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z naklejkami studenckimi, sami zajmujemy się ich umieszczaniem na dokumentach. Na naszej uczelni prowadzony jest także specjalny rejestr, w którym odnotowujemy liczbę wykorzystanych hologramów els . Przez to nie ma mowy, by trafiły one w niepowołane ręce – mówi nam pracownica dziekanatu z jednej z uczelni publicznych.

Sam termin ważności legitymacji jest przedłużany studentom wraz z nadejściem kolejnych semestrów nauki. Data, jaką wskazują naklejki studenckie to kolejno 31 marca oraz 31 października danego roku akademickiego. Zwyczajem jest, że to starości grup dostarczają do dziekanatów legitymacje studentów, gdzie te przedłużane są przez pracowników uczelni. Najczęściej ma to miejsce w połowie października i marca.

Hologramy i legitymacja studencka els
Hologramy i legitymacja studencka els

Od roku akademickiego 2019/2020 zmiany w wyglądzie hologramów na legitymację

Od ostatniego semestru zmienił się nieznacznie wygląd każdego hologramu els naklejanego na legitymację studencką. Wszystkie hologramy na legitymację wydane w dziekanacie polskiej uczelni będzie podsiał ośmiocyfrowy numer seryjny. To specjalny kod seryjny, który informować ma o tym jaka uczelnia wydała naklejkę studentowi. Identyfikator składający się z ośmiu cyfr oznaczać będzie zarówno szkołę wyższą, jak i numer porządkowy samej naklejki. Zatem każda naklejka, legitymacja studencka i indeks teraz będzie posiadał swój unikalny numer, dzięki któremu będzie można zweryfikować pochodzenie dokumentu a tym samym jego oryginalność. Jest związane z walką przeciwko sprzedaży tak zwanych kolekcjonerskich naklejek, dostępnych w Internecie. Takie naklejki kolekcjonerskie z Internetu stały się problem, gdyż absolwenci specjalnie gubią swoje legitymację na koniec studiów by później naklejać na nie takie hologramy kolekcjonerskie.

Zwrot legitymacji studenckiej po studiach

Dla wielu studentów, legitymacja wykorzystywana na studiach ma wartość sentymentalną, stąd myślą oni, że po obronie tytułu będą oni mogli ją zachować. Niestety tak nie jest – absolwenci studiów I stopnia muszą zwrócić dokument do dziekanatu do 31 października danego roku, z kolei osoby broniące tytułu magistra już w dniu egzaminu, nawet jeśli hologram ELS na powierzchni legitymacji zachowuje swoją ważność przez kilka kolejnych miesięcy. Ma to związek z tym, że takie dokumenty studenckie należą do druków ścisłego zarachowania, a władze uczelni mają obowiązek rozliczyć się z nich po każdym roku akademickim. Ale to jednak nie przeszkadza studentom w szukaniu sposobów na zachowanie dokumentu. Doskonale zdają sobie sprawę, że ważna naklejka na legitymację umieszczona na dokumencie pozwoli im choć trochę wydłużyć jeszcze czas z jakich będą mogli korzystać ze zniżek studenckich. Jak sami przyznają, wystarczy złożyć w dziekanacie odpowiednie oświadczenie o zgubieniu dokumentu, by cieszyć się jego posiadaniem na zawsze. Wówczas pracownicy uczelni nie mogą żądać od żaka zwrotu legitymacji. Oficjalnie jest ona bowiem nie do odnalezienia.

5 komentarzy
 1. Anna 2 lata ago
  Reply

  Czy kolor zielony legitymacji jest nie bez powodu ? Kolor nadziei … A nadzieja matką głupców…

 2. Piotrus 2 lata ago
  Reply

  No tak, kolejny program lojalnościowy jak w Biedrze. Tylko zamiast wygrać pluszaka , to po zebraniu wszystkich hologramów na legitymacji , dostajesz bezrobocie

 3. Bernadett 2 lata ago
  Reply

  A kiedy będą takie legitymację , aby nie trzeba było biegać do dziekanatów, i czekać pod drzwiami i prosić się o kolejny hologram na legitymację ?

 4. Kobylka 2 lata ago
  Reply

  Kiedyś były pieczątki , pamiętam jeszcze , w gorącym okresie słychać było taki łomot stempli jak na poczcie.

 5. Jasiek 2 lata ago
  Reply

  Może warto lepiej zainwestować, w aplikację do elektronicznego indeksu

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like