Czy dla pracodawcy studia mają znaczenie?

Maturzyści stoją przed bardzo trudnym wyborem: iść na studia czy nie? Decyzja ta może zaważyć na przyszłości takich osób, które chcą przecież zdobyć jak najlepszą pracę. Maturzyści to młode osoby, a w takim wieku naprawdę ciężko jest podejmować decyzje, które mogą wpłynąć na przyszłe życie. Sytuacja na rynku zmienia się tak naprawdę cały czas, rodzi więc niemało wątpliwości wśród tak młodych osób, które dopiero zaczynają planować zawodowe życie. Czego tak naprawdę oczekują pracodawcy – osoby z doświadczeniem i odpowiednimi predyspozycjami, czy może studenta, który posiada dużą wiedzę? Czy studia są ważne dla pracodawcy?

Wykształcenie a zawód
Wykształcenie a zawód

Wykształcenie a zawód

Sporo jest takich zawodów, które możemy wykonywać tylko i wyłącznie po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej. Mowa tu m.in. o lekarzach czy prawnikach – nie jesteśmy przecież nawet w stanie wyobrazić sobie lekarza, który ukończył liceum i nie poszedł na studia. W takich przypadkach pracodawca nie przykuwa nawet większej uwagi do tego, ponieważ kandydat na stanowisko jakiegokolwiek lekarza, po prostu musi te studia mieć i tyle. Nierzadko również jest tak, że ukończone studia są jedyną opcją, która pozwala na uzyskanie awansu zawodowego. Takie wymagania stawiane są między innymi urzędnikom państwowym, policjantom czy żołnierzom. W niektórych przypadkach do wykonywania zawodu bądź awansu studia są konieczne, jednak co jeśli studia nie są wcale potrzebne? Jak zapatrują się pracodawcy? Inaczej podchodzi się do absolwenta, który dopiero co skończył studia – mało kto chce wziąć do pracy niedoświadczoną osobę. Nie bez znaczenia jest również „status studenta” – choć dotyczy to głównie pracy dorywczej. Pracodawcy chętniej zatrudniają studentów, gdyż nie muszą odprowadzać za nich skład na ubezpieczenie. Zatrudnienie studenta jest tańsze Nie ma w tym nic dziwnego. Dlatego osoby które zatrudniają nowych pracowników, często proszą ich o kopie ich legitymacji studenckiej a dokładnie jej rewersu gdzie znajdują się hologramy na legitymację. Dzięki temu mają oni potwierdzenie że dana osoba jest czynnym studentem. Inaczej ma się kwestia pracy długoterminowej. Jeśli ktoś posiada zarówno doświadczenie, staż, jak i wykształcenie wyższe – wydaje się być wręcz idealnym kandydatem na pracownika, zwłaszcza w firmie w której będzie chciał się rozwijać i zbierać doświadczenie.

Chcesz się rozwijać

Najczęściej pracodawcy myślą o absolwentach studiów w pozytywny sposób – odbierają ich jako osoby, które chcą się rozwijać i zdobywać wiedzę. W niektórych firmach i branżach bardziej niż wykształcenie wyższe ceni się doświadczenie, jednakże studia zawsze będą mile widziane. Ambicja i chęć rozwoju to coś pozytywnego, nie da się więc nie zwrócić na to uwagi. To, jak duże znaczenie będzie miało wykształcenie wyższe, zależy przede wszystkim od branży – jak już zostało wspomniane wcześniej, niektórych zawodów nie da się wykonywać bez studiów, jednak są i takie branże, w których wiedza nie ma aż tak dużego znaczenia, ważniejsze jest po prostu doświadczenie. Wybierając się na studia warto się nad tym zastanowić – czy mój przyszły, potencjalny pracodawca weźmie to w ogóle pod uwagę? Czy wykształcenie wyższe jest niezbędne do wykonywania mojego zawodu? Być może lepiej byłoby wybrać się na jakiś kurs i zacząć już pracować, aby zdobyć doświadczenie i wiedzieć, jak wygląda praca w danej branży? Nie da się niestety jednoznacznie stwierdzić, czy wyższe wykształcenie będzie miało dla naszego pracodawcy znaczenie – każda branża jest inna, wszystko więc zależy od tego, kim tak naprawdę chcemy zostać w przyszłości i czym chcemy się zajmować.

4 komentarze
  1. fajniejest_! 5 lat ago
    Reply

    Moim zdaniem studia są przydatne tylko jeśli chcemy zostać lekarzem czy kimś, kto musi mieć wykształcenie wyższe. W przypadku innych zawodów zawsze można pójść na szkolenie czy jakiś kurs.

  2. kasiaJ 5 lat ago
    Reply

    @fajniejest_! może warto byłoby iść na studia, gdyby tyle nie trwały. Przez te kilka lat można znaleźć wymarzoną pracę i rozwijać się zawodowo.

  3. fajniejest_! 5 lat ago
    Reply

    @kasiaJ Masz rację.

  4. anole666 5 lat ago
    Reply

    Jak wiadomo, studia już nie mają takiego znaczenia jak kiedyś. Dla mnie tak samo, przydatne tylko gdy konieczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like