Wybór kierunku studiów a także uczelni – są to niełatwe decyzje, często wymagające od nas wielu przemyśleń. Prawdziwy jednak problem może pojawić się przy decyzji o miejscu zamieszkania – najczęściej na studia wyjeżdżamy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów od rodzinnego domu, nie mamy więc możliwości dalej w nim mieszkać. Wówczas możemy zdecydować się na akademik, pokój lub zwykłe mieszkanie – niekoniecznie duże. Która z tych opcji wydaje się być najlepsza? To zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale także i indywidualnych upodobań.
Kwestie finansowe – mieszkania wcale nie takie drogie
Wielu studentów decyduje się na zamieszkanie w akademiku – płaci się za niego najczęściej maksymalnie kilkaset złotych miesięcznie. Jest to więc bardzo mało. Mieszkania wbrew pozorom wcale nie są o wiele droższe. Zastanawiając się, gdzie powinniśmy zamieszkać na czas studiów, warto dobrze się zastanowić, na czym tak naprawdę nam zależy. Akademik to zaledwie jeden pokój, bardzo często ciasny i połączony z aneksem kuchennym. Szczerze mówiąc, nie jest łatwo na jednej i tej samej kanapie spać, jeść i się uczyć. Chyba każdy z nas, mając do wyboru mieszkanie chociażby o powierzchni 30m2 oraz malutki akademik, wybrałby mieszkanie. Zazwyczaj kieruje nami zasobność portfela – okazuje się jednak, że mieszkania nie są wcale aż takie drogie. Wystarczy że w weekendy będziemy chodzić do pracy, a zapewne uda nam się opłacać każdego miesiąca czynsz i rachunki z własnej kieszeni. Ciekawą opcją jest również wynajęcie mieszkania z innym studentem – najlepiej jakimś znajomym, przyjacielem czy partnerem. Składając się po połowie, mieszkanie będzie nas wychodzić właściwie tyle samo, ile kosztują droższe akademiki, a jednak będziemy mieć dla siebie trochę miejsca i przestrzeni.
Zobacz też: Czy uczelnie mają prawo zabrać legitymację studencką jeszcze przed obroną?
Czego tak naprawdę oczekujesz?
Wybierając pomiędzy akademikiem, pokojem a mieszkaniem, musisz przede wszystkim zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego miejsca zamieszkania. W akademikach często bywa głośno, brakuje prywatności, ciężko się jest skupić, a warunki nie są zbyt ciekawe, choć to zleży z pewnością od uczelni i konkretnego akademika. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie , w swoich domach studenckich, oferuje trzy standardy pokoi , a ceny zaczynają się od 375 zł ( https://www.miasteczko.agh.edu.pl/strefa-mieszkanca/cennik.html ) . Niestety pokoje jednoosobowe nie są dostępne. Akademik będzie odpowiednim rozwiązaniem dla osoby, która jest duszą towarzystwa, lubi imprezować i ciągle przebywać z innymi osobami. Musi się jednak liczyć z niektórymi zasadami, które prędzej czy później mogą okazać się męczące. Dodatkowo, należy od razu się nastawić, że do akademika nie przyjmują każdego – trzeba spełnić konkretne wymagania oraz przedstawić wymagane dokumenty, między innymi dotyczące dochodu. Każdy, komu zależy na zamieszkaniu w akademiku, musi się po prostu z tym liczyć. Dla introwertyka, który ceni sobie czas spędzany sam na sam, chce mieć trochę przestrzeni i nie lubi, gdy ciągle ktoś koło niego jest – mieszkanie będzie idealną opcją. Nie każdy tak naprawdę nadaje się do mieszkania w akademiku, nie każdy potrafi siedzieć cały czas w jednym, ciasnym pokoju. Warto więc się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy, ale także i potrzebujemy.
Bywam u koleżanki w akademiku i muszę przyznać, że ja bym tam nie wytrzymała. Już wolę chodzić do pracy codziennie po zajęciach niż robić wszystko w jednym, malutkim, ciasnym pokoiku. Jak na jakimś obozie czy coś. 🙂
@julaula! poniekąd się z Tobą zgadzam, ale to zależy od charakteru człowieka.
@ZOSIk od charakteru, portfela i sytuacji finansowej.
@ammorr albo od tego, czy Ci się chce pracować i płacić normalne pieniądze za wynajem mieszkania 🙂
@julaula! niektórzy wolą mieszkać w akademiku, bo coś się ciągle dzieje itp.