Najtrudniejsze kierunki studiów

Z roku na rok spada liczba maturzystów, którzy chcą i planują wybrać się na studia. Z tego powodu uczelnie prześcigają się w oryginalnych kierunkach, żeby ściągnąć jak najwięcej osób właśnie do siebie. Starają się urozmaicać swoją ofertę oraz w jakiś sposób przyciągać studentów. Wiele osób twierdzi, że w polskim systemie edukacji nie ma miejsca dla naprawdę ambitnych osób. Nie jest to jednak prawda – wiele zależy od tego, na jaki kierunek się wybieramy. Oczywiste jest, że niektóre kierunki wymagają więcej pracy i poświęconego czasu. Jakie to są kierunki? Które tak naprawdę są najtrudniejsze?

Medycyna

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jednym z najtrudniejszych kierunków studiów jest medycyna. Mowa tu nie tylko o sporej ilości materiału czy wiedzy, którą trzeba posiadać, ale także o przełamaniu własnych barier – wystarczy wspomnieć o zajęciach w prosektorium. Nie każdy jest w stanie sobie poradzić podczas tego typu zajęć, nie dla każdego medycyna jest odpowiednim kierunkiem. Aby zostać lekarzem, trzeba zdobyć naprawdę sporo wiedzy i umiejętności. Ważne są również pewne cechy, bez których lekarz nie mógłby być lekarzem. Kierunek medyczny wymaga ogromnej determinacji, a także pamięci – nie poradzimy sobie, jeśli wszystko czego się nauczymy, wyleci nam z głowy. Studenci medycyny, którym naprawdę zależy na studiach, a także na pracy i przyszłości – tak naprawdę przez cały czas się uczą. Choć przywykliśmy do tego, że studenci to imprezowicze – w przypadku medycy zdarza się to naprawdę rzadko. Kierunek ten jest naprawdę ciężki, wybierają się na niego głównie osoby ambitne, które wiedzą czego chcą oraz które są w stanie poświęcać dziennie naprawdę duże ilości godzin na naukę, bez której nie da się zdać tych studiów.

Elektrotechnika

Elektrotechnika
Elektrotechnika

Projektowanie sieci elektrycznych, zabezpieczanie urządzeń a take ich eksploatacja – choć jest to specjalność przyszłościowa, która może przynieść naprawdę fajne zarobki, jest również bardzo ciężka i wymagająca. Nie każdy się nadaje do takiego zawodu – studentem musi kierować przede wszystkim pasja i chęci, byle nie chęci zarobienia pieniędzy. Zawsze gdy człowiekiem kieruje żądza władzy czy pieniędzy, nic z tego dobrego nie wychodzi. Kierunek ten jest przede wszystkim bardzo techniczny, bo łączy w sobie informatykę, matematykę, fizykę, geometrię, automatykę, elektronikę, mechanikę itp. Kierunek, zarówno jak i zawód jest dla osób zdyscyplinowanych, cierpliwych i dokładnych. Kontakt z prądem to nie jest zabawa. Same studia elektrotechniczne, podobnie jak medyczne, wymagają wielu godzin poświęconych nauce. Niektórzy twierdzą nawet, że elektrotechnika to znacznie trudniejszy kierunek studiów niż medycyna, prawo czy lotnictwo. Prawda jest jednak taka, że ile ludzi, tyle opinii. Nie da się jednak ukryć, że medycyna oraz elektrotechnika wymagają od nas wiedzy, umiejętności, czasu ale także i predyspozycji, których nie posiada każdy z nas.

5 komentarzy
 1. zuzik10 4 lata ago
  Reply

  Dla mnie medycyna to wręcz czarna magia..

 2. julkaM 4 lata ago
  Reply

  @zuzik dla mnie tak samo. Mój brat studiował i czasem zaglądając w jego notatki i łapałam się za głowę.

 3. worr 4 lata ago
  Reply

  Jak zostało wspomniane, medycyna nie jest dla każdego. Sam studiuję i choć jest czasami mega trudno, naprawdę można sobie poradzić. Wystarczy chcieć i serio się tym interesować.

 4. damian!_ 4 lata ago
  Reply

  @worr zgadzam się w 100%. Podobnie jest z resztą z elektrotechniką, trzeba być po prostu do tego stworzonym. Nie każdy zawód jest dla każdego z nas. Proste.

 5. worr 4 lata ago
  Reply

  @damian!_ To prawda, zgadzam się. Każdemu jest coś pisane, jakieś zajęcie, zawód.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like