Jak napisać pracę dyplomową?

Praca dyplomowa jest pisemnym dziełem, którego napisanie i obronienie jest tak naprawdę niezbędne do ukończenia szkoły lub też uczelni. Świadczy ona przede wszystkim o posiadanej przez studenta wiedzy, którą nabył, a przynajmniej powinien nabyć w trakcie nauki. Praca dyplomowa powinna zostać odpowiednio dopracowana, bowiem stanowi pewnego rodzaju wizytówkę studenta, który ją napisał. Jest naprawdę ważna i to właśnie od niej zależą losy studenta – warto więc zadbać o to, aby została starannie i rzetelnie przygotowana, a także dała studentowi pewny sukces.

Układ jest najważniejszy

Układ jest najważniejszy
Układ jest najważniejszy

Pisząc pracę dyplomową, należy przede wszystkim pamiętać o układzie, który tak naprawdę jest podstawą całego dzieła. Zaczynamy od strony tytułowej, która musi zawierać oznaczenie uczelni, imię i nazwisko autora, tytuł pracy, a także oznaczenie osoby pod kierownictwem której pisana była ta praca. Następnie przechodzimy do spisu treści, który nierzadko również zamieszczany jest na końcu pracy dyplomowej – o wiele lepiej jednak, gdy jest na początku. Spis treści musi zawierać wszystkie rozdziały, podrozdziały i paragrafy. Jeśli mamy już stronę tytułową i spis, możemy przejść do wstępu wyjaśniającego temat, metod badań, a także przedstawienia źródeł użytych w pracy. Konieczne jest przedstawienie ustaleń oraz zakończenie pracy w ciekawy sposób. Należy podsumować wszystkie wyniki badań, a także omówić kwestie dyskusyjne. Na samym końcu powinna znaleźć się bibliografia, a w niej informacje o wszystkich wykorzystanych przez autora tekstach. Trzymanie się układu to nie tylko krok do prawidłowego napisania pracy dyplomowej, ale także spore ułatwienie – nie musimy się zastanawiać, co mamy pisać czy też od czego powinniśmy zacząć.

Zobacz też: Dziekanaty zabierają legitymacje studenckie przed obroną, czy zgodnie z prawem?

Maksymalne skupienie

Biorąc się za coś, często mamy problem ze skupieniem się. Podczas pisania pracy dyplomowej skupienie jest naprawdę ważne – w innym wypadku zmarnujemy jedynie sporo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na napisanie chociaż części pracy. Z brakiem skupienia najczęściej kojarzą nam się rozpraszacze – mogą to być inne obowiązki, telefon, telewizja, nadchodzące plany czy nawet jakieś dźwięki. W celu maksymalnego skupienia się, należy przygotować wszystko tak, aby w chwili pisania pracy dyplomowej nie myśleć o sprawach, które powinniśmy załatwić wczoraj czy godzinę temu. Jeśli mamy coś do załatwienia – zróbmy to jeszcze zanim przystąpimy do pisania. Warto także wyłączyć telefon, telewizję oraz wszelkiego rodzaju powiadomienia na komputerze, które mogłyby nas rozproszyć. Dodatkowo należy zadbać również o odpowiednią ilość snu, podczas którego nasz mózg odpoczywa i regeneruje się. Chyba każdy z nas po nieprzespanej nocy jest mniej wydajny i zauważa, że wszystkie czynności wykonuje o wiele wolniej. Jeśli więc planujemy zarwać nockę aby się pouczyć czy też dokończyć pracę dyplomową, musimy mieć to na uwadze. Mimo wszystko, o wiele lepiej jest się wyspać i w ciągu dnia wziąć za pracę.

 1. Zuzanna 3 lata ago
  Reply

  Praca dyplomowa nie jest łatwa do napisania jak dla mnie. Warto wybrać porządnego promotora, który zna się na rzeczy.

 2. Ania 3 lata ago
  Reply

  Zgadzam się z Zuzanną. Mi promotor mega pomógł.

 3. andrzej123 2 lata ago
  Reply

  jak ktoś chce, to mu się uda. tyle w temacie

 4. wianek 2 lata ago
  Reply

  @andrzej123 myślę tak samo. wystarczy wziąć się w garść zamiast narzekać, że to za trudne

 5. zassaz 2 lata ago
  Reply

  Ja z samego początku miałem duże problemy żeby zacząć pisać pracę. Przełamałem się, otrzymałem niemałą pomoc i udało się. Moim zdaniem wystarczy wybrać promotora, który się zna na rzeczy i potrafi zmotywować.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like