Praca dyplomowa

Jak napisać pracę dyplomową?

Jak napisać pracę dyplomową?

Praca dyplomowa jest pisemnym dziełem, którego napisanie i obronienie jest tak naprawdę niezbędne do ukończenia szkoły lub też uczelni. Świadczy ona przede wszystkim o posiadanej przez studenta wiedzy, którą nabył, a przynajmniej powinien nabyć w trakcie nauki. Praca dyplomowa powinna zostać odpowiednio dopracowana, bowiem stanowi pewnego rodzaju wizytówkę studenta, który ją napisał. Jest naprawdę ważna i to właśnie od niej zależą losy studenta – warto więc zadbać o to, aby została starannie i rzetelnie przygotowana, a także dała studentowi pewny sukces.

Układ jest najważniejszy

Układ jest najważniejszy
Układ jest najważniejszy

Pisząc pracę dyplomową, należy przede wszystkim pamiętać o układzie, który tak naprawdę jest podstawą całego dzieła. Zaczynamy od strony tytułowej, która musi zawierać oznaczenie uczelni, imię i nazwisko autora, tytuł pracy, a także oznaczenie osoby pod kierownictwem której pisana była ta praca. Następnie przechodzimy do spisu treści, który nierzadko również zamieszczany jest na końcu pracy dyplomowej – o wiele lepiej jednak, gdy jest na początku. Spis treści musi zawierać wszystkie rozdziały, podrozdziały i paragrafy. Jeśli mamy już stronę tytułową i spis, możemy przejść do wstępu wyjaśniającego temat, metod badań, a także przedstawienia źródeł użytych w pracy. Konieczne jest przedstawienie ustaleń oraz zakończenie pracy w ciekawy sposób. Należy podsumować wszystkie wyniki badań, a także omówić kwestie dyskusyjne. Na samym końcu powinna znaleźć się bibliografia, a w niej informacje o wszystkich wykorzystanych przez autora tekstach. Trzymanie się układu to nie tylko krok do prawidłowego napisania pracy dyplomowej, ale także spore ułatwienie – nie musimy się zastanawiać, co mamy pisać czy też od czego powinniśmy zacząć.

Maksymalne skupienie

Biorąc się za coś, często mamy problem ze skupieniem się. Podczas pisania pracy dyplomowej skupienie jest naprawdę ważne – w innym wypadku zmarnujemy jedynie sporo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na napisanie chociaż części pracy. Z brakiem skupienia najczęściej kojarzą nam się rozpraszacze – mogą to być inne obowiązki, telefon, telewizja, nadchodzące plany czy nawet jakieś dźwięki. W celu maksymalnego skupienia się, należy przygotować wszystko tak, aby w chwili pisania pracy dyplomowej nie myśleć o sprawach, które powinniśmy załatwić wczoraj czy godzinę temu. Jeśli mamy coś do załatwienia – zróbmy to jeszcze zanim przystąpimy do pisania. Warto także wyłączyć telefon, telewizję oraz wszelkiego rodzaju powiadomienia na komputerze, które mogłyby nas rozproszyć. Dodatkowo należy zadbać również o odpowiednią ilość snu, podczas którego nasz mózg odpoczywa i regeneruje się. Chyba każdy z nas po nieprzespanej nocy jest mniej wydajny i zauważa, że wszystkie czynności wykonuje o wiele wolniej. Jeśli więc planujemy zarwać nockę aby się pouczyć czy też dokończyć pracę dyplomową, musimy mieć to na uwadze. Mimo wszystko, o wiele lepiej jest się wyspać i w ciągu dnia wziąć za pracę.

 1. Zuzanna 11 miesięcy ago
  Reply

  Praca dyplomowa nie jest łatwa do napisania jak dla mnie. Warto wybrać porządnego promotora, który zna się na rzeczy.

 2. Ania 9 miesięcy ago
  Reply

  Zgadzam się z Zuzanną. Mi promotor mega pomógł.

 3. andrzej123 7 miesięcy ago
  Reply

  jak ktoś chce, to mu się uda. tyle w temacie

 4. wianek 4 miesiące ago
  Reply

  @andrzej123 myślę tak samo. wystarczy wziąć się w garść zamiast narzekać, że to za trudne

 5. zassaz 2 miesiące ago
  Reply

  Ja z samego początku miałem duże problemy żeby zacząć pisać pracę. Przełamałem się, otrzymałem niemałą pomoc i udało się. Moim zdaniem wystarczy wybrać promotora, który się zna na rzeczy i potrafi zmotywować.

Leave a Comment

Your email address will not be published.