Na uczelni Studia

Jak radzić sobie z silnym stresem na studiach?

Jak radzić sobie z silnym stresem na studiach?

Stres jest zjawiskiem powszednim. Każdy z nas go doświadczył i wcale niemało osób zmaga się z nim na co dzień. Młodym osobom stres kojarzy się z trudnymi egzaminami, a z kolei dorosłym – z pracą i płatnościami. Młodzi ludzie przeżywają większe lub mniejsze napięcie związane ze szkołą, a trochę starsi – ze studiami. Jest to w zupełności normalne, jednak nie da się ukryć, że często ten stres przeszkadza nam w nauce, skupieniu się i zamiast nas motywować, tak naprawdę wszystko tylko psuje. Jak zatem możemy radzić sobie z silnym stresem na studiach?

Znajdź źródło stresu i zajmij się nim

Jeśli się czymś stresujemy, powinniśmy przede wszystkim znaleźć źródło tego stresu. Na studiach możemy stresować się nie tylko egzaminami czy nauką, ale również finansami, akademikiem czy rówieśnikami z którymi chodzimy na zajęcia bądź z którymi mieszkamy. Ważne jest więc znalezienie źródła tego stresu, abyśmy wiedzieli, jak się za to zabrać i od czego w ogóle zacząć. W niektórych sytuacjach możemy łatwo sobie z tym stresem poradzić, jednak nie zawsze tak jest. Aby móc ocenić, czy ten stres jest łatwy do zwalczenia czy nie, konieczne jest znalezienie jego źródła. Jeśli przykładowo brakuje nam trochę pieniędzy i martwimy się tym, idealnym rozwiązaniem będzie pójście do pracy, chociażby dorywczej. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy, jak dużo mamy wolnego czasu i jak dużo brakuje nam pieniędzy. Jeśli już pracujemy, nie jesteśmy w stanie zatrudnić się w kolejnym miejscu a pieniądze nam po prostu nie wystarczają, konieczne będzie zredukowanie wydatków, chociażby przez zmianę miejsca zamieszkania. Jeśli jakiś przedmiot sprawia nam trudność, będziemy musieli zacząć poświęcać więcej czasu na jego naukę.

Zobacz też: Legitymacja studencka, znasz jej wszystkie zastosowania?

Kontroluj stres

Kontroluj stres
Kontroluj stres

Stres może być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Stres pozytywny motywuje nas do działania i sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko. Oczywiście z takim stresem nie musimy walczyć – dobrze na nas działa. Jeśli jednak przez stres zapominamy o wielu sprawach a wszystkie czynności sprawiają nam jedynie trudności – warto coś z tym zrobić. Jeśli stresujemy się czymś, co możemy naprawić lub zmienić – zróbmy to. Jeśli jednak mamy taki nawyk już od urodzenia, że zawsze stresujemy się np. wyjściami publicznymi, musimy po prostu zacząć ten stres kontrolować, a z biegiem czasu nawet niwelować. Opanowanie i kontrola jest kluczowa w momencie, w którym stres naprawdę nam przeszkadza. Jeśli jesteśmy w stanie sobie sami z tym poradzić, powinniśmy za każdym razem gdy się stresujemy starać się przyswoić to uczucie, a następnie zacząć je kontrolować. Jeśli jakaś czynność nas odstresowuje, powinniśmy ją wykonywać. Jeśli jednak nie potrafimy sobie w takich sytuacjach radzić, zawsze możemy zasięgnąć porady specjalisty, który po prostu się na tym zna i z pewnością będzie w stanie nam pomóc zniwelować stres.

 1. Magdalena 3 lata ago
  Reply

  Ja się stresuję każdym egzaminem, wyjściem publicznym.. Wszystkim. Czy powinnam iść do psychologa?

 2. jacobs__ 3 lata ago
  Reply

  Tak, Magdo, wybierz się do psychologa. Pomoże Ci, uwierz. Taki stres jest męczący i może naprawdę zacząć niszczyć Ci życie.

 3. adam3 3 lata ago
  Reply

  Ja nauczyłem się kontrolować stres. Przed każdym wyjściem oglądam śmieszne filmiki i choć może to się wydawać głupie to polecam spróbować.

 4. rararq 3 lata ago
  Reply

  Stres to coś okropnego naprawdę. Nie wiem już co robić.

 5. jacobs__ 3 lata ago
  Reply

  @rararq może powinieneś wybrać się do specjalisty? który zna się na rzeczy i ci pomoże.

 6. rararq 2 lata ago
  Reply

  Chyba tak zrobię.. mam nadzieję że uda mi się z tym poradzić. dzięki za radę.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like