Jak wybrać promotora, aby nie żałować?

Głównym zadaniem promotora jest przede wszystkim kierowanie pracą przyszłego magistra, a także udzielanie niezwykle ważnych wskazówek i porad, które dotyczą przede wszystkim merytorycznych i technicznych kwestii przy pracy dyplomowej. Wybór promotora jest więc tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego tematu pracy. Nie jest to wcale łatwa decyzja – wymaga odpowiedniego namysłu. Od tego, kto będzie naszym promotorem będzie w większym lub mniejszym stopniu zależeć to, jak zostanie napisana praca. Warto więc się do tego przyłożyć.

Zainteresowanie

Zainteresowanie
Zainteresowanie

Warto wybrać takiego promotora, który chociaż po części interesuje się tym, czym my się interesujemy. Nie ma sensu wybierać osoby, której nawet nie ciekawi temat, na który chcemy pisać. Jeśli będziemy podzielać swoje zdanie z promotorem i będziemy się tym samym interesować, współpraca bez wątpienia będzie owocna, a promotor z przyjemnością nam pomoże, poda ciekawe źródła, podzieli się doświadczeniem i cennymi wskazówkami. Najlepszy promotor to taki, z którym się utożsamiamy, dogadujemy i wzajemnie rozumiemy. Wybór promotora jest naprawdę ważny – wybierając byle kogo, możemy naprawdę żałować i zmarnować swoją szansę. Promotor to tak naprawdę opiekun, który czuwa nad pracą studenta i stara się, aby nie popełniał żadnych błędów i napisał pracę jak najlepiej. Najłatwiej jest, gdy znamy jakąś osobę i mieliśmy z nią styczność podczas zajęć. Będziemy wówczas wiedzieć, czym się zajmuje, jaki jest, jakie ma podejście i czy jest wymagający. Warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy, aby podjąć jak najlepszą decyzję i nie żałować, tylko być z siebie zadowolonym i dumnym.

Zobacz też: Zwrot legitymacji studenckiej przed obroną, czy na pewno jest konieczny?

Zadawaj pytania

Jeśli znasz jakiegoś studenta ze starszych roczników bądź masz w rodzinie kogoś, kto może pochwalić się swoim doświadczeniem – popytaj! Być może poleci Ci ktoś promotora, z którym chętnie będziesz współpracował. Oczywiście działa to w dwie strony, ktoś równie dobrze może Ci odradzić promotora, który np. nie potrafi dogadać się ze studentami i nie potrafi z nimi współpracować. Będziemy mieli wówczas pewność, że nie podejmiemy złej decyzji. Najlepszą opcją jest przeprowadzenie rozmowy z każdą możliwą osobą oraz dopytanie się, czy jego promotor był otwarty na pomoc, czego wymagał, czy sprawdzał pracę, angażował się i interesował. Nawet jeśli student uważa, że sam sobie poradzi oraz że nie potrzebuje niczyjej pomocy, mimo wszystko powinien wybrać odpowiedniego promotora, który w razie takiej potrzeby coś podpowie, wyłapie jakieś błędy, a jeśli nie będzie takiej konieczności – będzie w stanie wesprzeć, pocieszyć czy zmotywować. Nie możemy się bać zadawać pytań – zarówno innych studentów, którzy posiadają jakieś doświadczenie, jak i potencjalnego promotora. Nawet gdy znajdziemy osobę, która wydaje się odpowiednia, konieczne jest przeprowadzenie rozmowy oraz dopytanie się, jak wyglądałaby współpraca i jaki temat by promotorowi odpowiadał.

 1. Ania R. 2 lata ago
  Reply

  Ja wybrałam takiego gbura, który w niczym mi nie chciał pomóc. Na szczęście udało mi się zmienić.

 2. Walw1 2 lata ago
  Reply

  Czy miałaś Aniu jakieś problemy? Też chcę zmienić ale nie wiem jak się za to wziąć :/

 3. Ania R. 2 lata ago
  Reply

  Wypełniłam wniosek, zebrałam podpisy i tyle. Wszystko szybko poszło

 4. kuraf 1 rok ago
  Reply

  Też zmieniałem. Dla mnie było to trochę męczące, lepiej od razu znaleźć porządną osobę, która wie co i jak.

 5. Ania R. 1 rok ago
  Reply

  @kuraf to prawda, jednak nie jesteśmy w stanie niczego przewidzieć..

 6. kuraf 1 rok ago
  Reply

  Wiem i rozumiem. Niektórzy po prostu biorą byle kogo a potem się dziwią że współpraca się nie układa. O to mi chodziło.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like