Wybór promotora jest niezwykle ważny – osoba ta decyduje przede wszystkim o przebiegu pisania pracy i obronie. Podjęcie złej decyzji może naprawdę negatywnie wpłynąć przede wszystkim na pracę, ale także i na dalsze losy studenta. Pisanie pracy nie zawsze wychodzi i nie jest to wcale łatwe zadanie, jednak gdy wybierzemy nieodpowiedniego promotora, który tak naprawdę zamiast nam pomagać, przeszkadza – problem staje się o wiele większy. Na szczęście gdy student nie jest usatysfakcjonowany ze współpracy z promotorem bądź jeśli tematyka pracy się zmieniła – jest możliwość zmiany.

Wybór nowego promotora i poinformowanie aktualnego

Wybór nowego promotora i poinformowanie aktualnego
Wybór nowego promotora i poinformowanie aktualnego

Zanim złożymy wniosek o zmianę promotora, musimy przede wszystkim poinformować aktualnego – w innym wypadku wniosek nawet nie przejdzie, ponieważ musi widnieć na nim podpis zarówno przyszłego, jak i aktualnego promotora. Najlepszą opcją jest przeprowadzenie spokojnej rozmowy oraz poinformowanie, że po prostu tak będzie dla nas najlepiej. Im wcześniej to zrobimy – tym lepiej. Nie ma sensu się kłócić i zarzucać sobie różnych rzeczy, ponieważ nic to tak naprawdę nie wskóra. Należy poinformować aktualnego promotora w spokojny i miły sposób. Jeśli już to zrobimy, będziemy musieli wybrać nowego promotora – tego dokonuje się również przed złożeniem wniosku o zmianę. Skoro już raz popełniliśmy błąd i wybraliśmy nieodpowiednią osobę, powinniśmy zadbać o to, by ten błąd po prostu się nie powtórzył. Warto więc porządnie się zastanowić i poszukać osoby, która tym razem nas nie zawiedzie. Oczywiście nie możemy przewidzieć tego, jak będzie wyglądać współpraca, jednak możemy dołożyć wszelkich starań, aby była owocna i przyjemna zarówno dla promotora, jak i studenta. Wystarczy popytać zarówno potencjalnych promotorów, jak i starszych osób, które niegdyś same stawały przed tym wyborem.

Przeczytaj też:
Zniżki studenckie przysługują także studentom po 26 roku życie, ale mało kto o tym wie

Wniosek o zmianę promotora

Zmiana promotora jest możliwa tylko i wyłącznie po złożeniu odpowiedniego podania. Wzór takiego wniosku powinien znajdować się na stronie internetowej każdej uczelni. Dokument nie jest wcale trudny do wypełnienia, informacje jakie są potrzebne to przede wszystkim wszelkie dane studenta, w tym imię i nazwisko, numer albumu, numer telefonu, miejsce zamieszkania bądź zameldowania i oczywiście kierunek oraz rok studiów. W takim wniosku muszą znaleźć się aż cztery podpisy: studenta, który chce zmienić promotora, dotychczasowego promotora, przyszłego promotora (jak już zostało wcześniej wspomniane – musi zostać on już wybrany przed wnioskiem) oraz dyrektora instytutu. Wniosek niestety musi również zawierać powód, dla którego chcemy zmienić promotora. Musi on być oczywiście uzasadniony – w innym wypadku taki dokument nie będzie miał znaczenia. Aby udało się zmienić promotora, należy wypełnić wszystkie informacje oraz podać powód, który musi być naprawdę powodem, a nie jakimś widzimisię. Zmiana promotora wiąże się z naprawdę ciężkim wyborem.

 1. julka111 2 lata ago
  Reply

  Na początku nawet nie wiedziałam, że promotora można zmienić.

 2. adammonkos 2 lata ago
  Reply

  powód trzeba mieć naprawdę dobry, żeby zmienić promotora. z własnego doświadczenia wiem, że im szybciej się to zrobi, tym lepiej.

 3. Monika 2 lata ago
  Reply

  najlepiej jest od samego początku porządnie szukać!!! jeśli się nie bierze byle kogo jest ok.

 4. Aniela 2 lata ago
  Reply

  na szczęście jestem zadowolona ze współpracy z promotorem.

 5. maja112 2 lata ago
  Reply

  @adammonkos zmieniłam na szczęście szybko i nie miałam żadnych problemów ale zgadzam się z tobą w 100%.

 6. 33on33 2 lata ago
  Reply

  czasem warto złożyć wniosek a nie się użerać i męczyć, u mnie szybko udało się zmienić.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like