Na uczelni Studia

Kierunek studiów – jego wybór jest naprawdę ważny

Kierunek studiów – jego wybór jest naprawdę ważny

Przed każdą osobą, która postanawia wybrać się na studia, stoi bardzo ważna decyzja do podjęcia – wybór kierunku. Zanim zdecydujemy się na konkretny, warto dobrze się zastanowić – przed nami przecież kilka lat nauki. Podjęcie nieodpowiedniego wyboru może naprawdę się dla nas źle skończyć – warto więc poświęcić trochę więcej czasu aby mieć stuprocentową pewność, że kierunek, który wybieramy, jest dla nas odpowiedni. Czym więc powinieneś kierować się przy wyborze kierunku studiów, aby była to przemyślana decyzja? Dowiedz się!

Czy to Cię interesuje i ciekawi?

Jeśli Twoją uwagę przykuł konkretny kierunek studiów, przede wszystkim dobrze się zastanów, czy na pewno on Cię interesuje. Zadaj sobie pytanie – czy wiążesz z tym przyszłość? Czy Cię to ciekawi? Jest to bardzo ważne – nie warto wybierać się na studia ze względu na znajomych, popularność tego kierunku, czy co gorsza – rodziców. Studia muszą nas ciekawić, bowiem w innym wypadku albo z nich prędzej czy później zrezygnujemy, albo po prostu nie będziemy czuć się ani szczęśliwi, ani spełnieni. Jeśli sam do końca nie wiesz jaki kierunek wybrać ponieważ nic Cię zbytnio nie interesuje – może powinieneś zrobić sobie rok przerwy i przez ten czas znaleźć coś, co naprawdę Cię ciekawi i co chciałbyś robić w przyszłości? Nie jest to wcale taki zły pomysł, a przynajmniej będziesz miał pewność, że wybierany kierunek jest naprawdę dla Ciebie. Musisz mieć na uwadze fakt, iż kończąc dziennikarstwo nie musisz zostawać wcale dziennikarzem, a kończąc zarządzanie – dyrektorem firmy. Pamiętaj o tym i wybierz ten kierunek, który przede wszystkim chcesz wybrać. Ministerstwo uruchomiło specjalną wyszukiwarkę, dzięki której, będziesz miał możliwość sprawdzenia i wyszukania odpowiednich dla Ciebie kierunków studiów ze wszystkich dostępnych uczelni w Polsce: https://studia.gov.pl/wybierz-studia/pages/search/wizard

Nie sugeruj się modą ani innymi osobami

Nie sugeruj się modą ani innymi osobami
Nie sugeruj się modą ani innymi osobami

Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze kierunku studiów jest kierowanie się tym, co mówią i robią inni. Od momentu, w którym osiągamy pełnoletność, odpowiadamy za siebie samych i wszystkie podejmowane przez nas decyzje. Wybór kierunku musi być więc samodzielny – w innym wypadku szybko możemy zacząć żałować. Nierzadko rodzina próbuje pokierować dzieckiem w kierunku własnych niezrealizowanych marzeń zawodowych lub też chcą, by wybrało popularny, cieszący się dobrą opinią kierunek. Nawet jeśli żadna z tych osób nie ma złych intencji, nie powinniśmy się sugerować ich zdaniem, możemy jedynie wziąć je pod uwagę i się zastanowić. Jeśli w życiu nie będziemy robić tego, co tak naprawdę chcemy, najzwyczajniej w świecie nie będziemy szczęśliwi. Zdarzają się również osoby które zapisują się na studia, tylko by otrzymać legitymację studencką i ważne hologramy studenckie, które uprawniają do ulg studenckich, choć są to sporadyczne przypadki. Należy pamiętać także o tym, aby nie myśleć, że kierunki które są popularne przyniosą nam pieniądze, a co za tym również idzie – szczęście. Moda szybko przemija – jeśli będziemy pracować lub uczyć się z musu, a nie pasji – nie przyniesie nam to ani sporej ilości pieniędzy, a już zwłaszcza nie przyniesie nam szczęścia. To przecież my idziemy na studia – nie nasza babcia, mama czy kolega. To my będziemy studiować ten kierunek – wybór należy tylko i wyłącznie do nas.

 1. natalkam. 3 lata ago
  Reply

  Ja też uważam, że wybierając kierunek trzeba się kierować sobą tylko. Co z tego że mama chce żebym została prawnikiem, skoro ja nie chcę?..

 2. manadana 3 lata ago
  Reply

  Większość osób idzie na studia ze względu na rodziców lub znajomych.. Ja polecam samodzielnie myśleć, to nie boli.

 3. natalkam. 3 lata ago
  Reply

  @manadana Uważam dokładnie tak samo. To są nasze studia i to my będziemy studiować ten kierunek. Szkoda słuchać takiego głupiego gadania tylko.

 4. mandarina! 2 lata ago
  Reply

  Głupotą byłoby pójść na studia ze względu na tatę, babcię czy koleżankę.. To my będziemy mieć wykształcenie wyższe, nie nikt inny.

 5. tomekosyt 2 lata ago
  Reply

  Zgadzam się z tym wszystkim. Wybór trzeba przemyśleć.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like