Każdy z etapów studiów kończy się stosownym egzaminem i obroną pracy pisemnej. Niektórym osobom wydaje się, że praca magisterska i praca licencjacka jedyne czym się różnią, to nazwą. Nie jest to oczywiście prawda – są to dwie całkowicie inne prace, które posiadają wiele różnic. Mają między innymi inny cel, zawartość i zakres pracy, nie piszemy obu tych prac będąc na tych samych studiach. Czasem możemy spotkać się z takim przekonaniem, że praca licencjacka jest pewnego rodzaju wstępem i poprzedza pracę magisterską. Poznaj najważniejsze różnice między pracą licencjacką, a magisterską.
Zawartość i objętość pracy
Praca licencjacka różni się od magisterskiej przede wszystkim zawartością i objętością, niekoniecznie jednak konstrukcją. Obie te prace powinny zawierać naukowy charakter. Muszą być bogatym i co ważne – aktualnym źródłem wiedzy z danego tematu. Jak można się domyślić, obie prace muszą także być unikalne i samodzielnie opracowane, powinny zawierać oceny studenta dotyczące analizowanego tematu. Temat pracy licencjackiej nie jest z kolei wybierany w ten sam sposób, co temat pracy magisterskiej. Przede wszystkim nie wymaga on przestudiowania i korzystania z bogatej literatury fachowej, w tym nie tylko polskiej, ale również i zagranicznej. Praca magisterska polega na podejmowaniu się takich tematów, które wymuszają na studenci poznanie, zrozumienie i przeanalizowanie literatury teoretycznej i naukowych metod analiz. Najczęściej praca licencjacka jest krótsza niż magisterska bo posiada 30-50 stron, jednak jest napisana profesjonalnie i rzetelnie. Praca magisterska powinna mieć od 80 do 120 stron, wymaga zagłębienia się, powinna być bardziej ambitna i powinna dotyczyć takich tematów, które wymagają większej ilości źródeł, a także korzystania z nich w kreatywny, odpowiedni sposób.
Różnice w poziomie trudności
Największą tak naprawdę różnicą między pracą licencjacką a magisterską jest różnica w poziomie trudności. Możemy śmiało stwierdzić, że praca licencjacka udowadnia, iż student potrafi gromadzić wiedzę, która jest niezbędna do rozwiązywania problemów zawodowych. Potrafi również opisywać te problemy w sposób naukowy. Z kolei w pracy magisterskiej student wykazuje, że jest w stanie rozwiązywać problemy w innowacyjny sposób oraz że potrafi sporządzać niezbędną dokumentację. Wszystko jednak zależy od samego studenta, co potrafi, co wie i jak radzi sobie z takimi zadaniami. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić która z prac jest trudniejsza – dla jednej osoby problem będzie stanowić opracowanie analizy, a dla innej z kolei zdefiniowanie występującego problemu. Każdy z nas jest inny i jest to w zupełności normalne, że mamy swoje mocne i słabe strony. Mogłoby się wydawać, że to praca magisterska jest znacznie trudniejsza, chociażby ze względu na to, że powinna być dłuższa. Tyle, ile studentów, tyle jest zdań na ten temat. Nie ma więc w tym nic dziwnego.
Zgadzam się z tym, że ile studentów tyle opinii. Magisterka tylko z pozoru jest trudniejsza, choć oczywiście wymaga więcej czasu.
Jestem absolwentem i pisałem magisterkę. Wielu moich znajomych pisało licencjacką, więc co nieco na ten temat wiem i śmiało mogę stwierdzić, że dla mnie magisterka choć więcej stron, to łatwiejsza jest.
@jakt0 też tak uważam ale dla niektórych jest zupełnie na odwrót. 🙂
Różnice między tymi pracami moim zdaniem nie są aż takie duże, ale magisterka zdecydowanie jest trudniejsza i bardziej wymagająca oczywiście w mojej opinii.