Studia Stypendia

Kredyt studencki – kto i na jakich warunkach może go otrzymać?

Kredyt studencki - kto i na jakich warunkach może go otrzymać?

Kredyt studencki jest świetną opcją, jeśli chcemy sfinansować swoje utrzymanie przez okres studiów. Najczęściej kredyt studencki otrzymujemy na bardzo ciekawych i atrakcyjnych warunkach – spłata odsetek nierzadko jest dotowana przez państwo. Mówi się nawet, że nikt nie pożyczy tak tanio, jak student. Chociaż studia dzienne w naszym kraju nic nie kosztują, to już mieszkanie, dojeżdżanie i wszystkie niezbędne materiały – stanowią wcale niemałe koszty. Nie każdy student może liczyć na rodziców, którzy przecież sami mają swoje wydatki. Kto i na jakich warunkach może otrzymać kredyt studencki?

Kto może ubiegać się o taki kredyt?

Dla kogo kredyt?
Dla kogo kredyt?

Kredyt studencki udzielany jest na okres trwania studiów, łącznie do 6 lat. Osoby, które się doktoryzują, mają możliwość przedłużenia tego okresu do nawet 10 lat. Kredytobiorca może wnioskować zarówno o niższe, jak i wyższe raty. Co ciekawe, kredyt studencki nie musi zostać spłacony od razu po ukończeniu studiów – absolwent ma aż 2 lata na ustabilizowanie się, podjęcie pracy i rozpoczęcie regulowania zobowiązania. O kredyt studencki mogą ubiegać się zarówno studenci uczelni publicznych, jak i prywatnych. Mogą oni uczyć się zarówno w trybie dziennym, zaocznym, jak i wieczorowym. O kredyt mają możliwość ubiegania się nawet studenci studiów doktorackich, a także studenci i słuchacze Akademii Obrony Narodowej czy Wojskowej Akademii Technicznej, które są osobami cywilnymi. Warunkiem jest, aby osoba wnioskująca o kredyt rozpoczęła naukę na uczelni wyższej przed ukończeniem 25. roku życia. Aby więc otrzymać kredyt studencki, przede wszystkim trzeba być po prostu studentem. Należy również przedstawić niezbędne dokumenty, po których przejrzeniu będzie można stwierdzić, czy kredyt należy przyznać, czy nie.

Przeczytaj też:
Zniżki studenckie przysługują także studentom po 26 roku życie, ale mało kto o tym wie

Na jakich warunkach można otrzymać kredyt?

Jednym z ważniejszych warunków ubiegania się o kredyt studencki jest odpowiednio niska wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta. Co roku ustala się, ile może ten dochód wynosić maksymalnie, aby przyznano studentowi kredyt. Tak jak w przypadku każdego innego kredytu, aby go otrzymać, konieczne jest wypełnienie wszelkich formalności. Podstawą jest przede wszystkim wniosek, który składa się w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Właśnie do takiego wniosku konieczne jest dołączenie zaświadczenia, które określa dochody rodziny kredytobiorcy. Oczywiście musimy również przedstawić jakiś dokument, który potwierdzi, że jesteśmy studentami bądź też że bierzemy udział w rekrutacji. Bank będzie potrzebował również dokumentów świadczących o zdolności kredytowej oraz zabezpieczających spłatę kredytu. Zazwyczaj jest to zaświadczenie uzyskane od pracodawców osób, które są poręczycielami kredytu studenckiego – najczęściej są to oczywiście rodzice studenta. Może wydawać się to skomplikowane, jednakże wcale nie jest trudno otrzymać taki kredyt, a może okazać się on naprawdę przydatny.

7 komentarzy
 1. dorianBG 4 lata ago
  Reply

  Otrzymałem kredyt, bardzo się cieszę. Proces może wydawać się skomplikowany, jednak wcale taki nie jest. Jedyny poważny warunek do spełnienia to właśnie odpowiedni dochód członków rodziny.

 2. amandakol 4 lata ago
  Reply

  Będę się ubiegać, mam nadzieję, że mi się uda.

 3. qaaq 4 lata ago
  Reply

  @amandakol ja tak samo. Trzymam kciuki.

 4. zaRoMan111000 4 lata ago
  Reply

  @qaaq wcale nie jest trudno go otrzymać, naprawdę

 5. qaaq 4 lata ago
  Reply

  @zaRoMan111000 słyszałam właśnie takie opinie, ale zobaczę. 🙂

 6. zaRoMan111000 4 lata ago
  Reply

  @qaaq Na pewno się uda. Powodzenia życzę.

 7. qaaq 4 lata ago
  Reply

  @zaRoMan111000 dziękuję bardzo!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like