Praca Studia

Magister a licencjat – co liczy się na rynku pracy?

Magister a licencjat - co liczy się na rynku pracy?

Wielu studentów zastanawia się, co na rynku pracy ma większe znaczenie – licencjat czy magister? Który z tych dyplomów zwiększa nasze szanse? Który daje więcej możliwości? Oczywiste jest, iż pracodawcy inaczej patrzą na tych, którzy posiadają wykształcenie wyższe oraz inaczej na tych, którzy go nie posiadają. Jak się okazuje, stopień ukończonych studiów ma dość duże znaczenie na rynku, a przecież tytuł licencjata daje nam trochę inne możliwości niż tytuł magistra. Na czym więc polega różnica? Co liczy się na rynku pracy bardziej – magister czy licencjat?

Tytuł licencjata

Jeszcze do niedawna panowała opinia, że tytuł licencjata nie daje nam zbyt dużych możliwości i nie gwarantuje znalezienia odpowiedniej pracy. To było jednak zwykłe gadanie – nie powiemy przecież, że osoba z tytułem licencjata jest gorszym pracownikiem niż osoba z tytułem magistra, to bzdura. Tytuł licencjata uzyskujemy wcześniej, bo po trzech latach nauki. Jest to pierwszy stopień studiów, jednak nie oznacza to wcale, że zbędny. Niektórzy pracodawcy gdy mają do wyboru dwie osoby – jedną z tytułem licencjata i drugą z tytułem magistra, wybiorą tą drugą. Może to być trochę krzywdzące, jednak jeśli jedyna różnica pomiędzy dwoma pracownikami to różnica w wykształceniu – nie da się podjąć innej decyzji. Nie można jednak twierdzić, że tytuł licencjata jest niczym. Jest to pierwsze poważne ukoronowanie ukończenia studiów. Osoba z tytułem licencjata zostanie o wiele lepiej potraktowania niż osoba, która nie posiada wykształcenia wyższego. Wbrew pozorom nawet i licencjat daje możliwości – studenci z obronioną pracą mają szanse na płatne staże, prestiżowe praktyki i powiększenie i urozmaicenie swojego CV, które przecież jest bardzo ważne dla pracodawcy.

Przeczytaj też:
Ile można zaoszczędzić będąc studentem, dzięki legitymacji studenckiej i zniżkom

Tytuł magistra

Tytuł magistra
Tytuł magistra

Mówi się, że bycie magistrem to przepustka do lepiej płatnych stanowisk – coś w tym jest. Czy tego chcemy czy nie, magister może otworzyć drzwi, do których licencjat nie ma dostępu. Tytuł magistra to po prostu coś więcej, każdy pracodawca będzie wolał absolwenta który ma tytuł magistra niż tego, który ma jedynie licencjat. W niektórych branżach większe znaczenie ma doświadczenie i odpowiednie umiejętności, jednak są takie branże, w których nie dostaniemy po prostu pracy nie mając wykształcenia wyższego. Chyba nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić chirurga, który skończył swoją edukację w liceum czy nawet technikum. Warto się zastanowić nad tym, co tak naprawdę w branży, w której chcemy pracować jest pożądane – wykształcenie czy doświadczenie i umiejętności? Czasem wystarczy tytuł magistra oraz ewentualne kursy czy szkolenia – tam, gdzie wyższe wykształcenie nie jest koniecznością, czasami po prostu nie warto się o nie starać. Każda branża jest inna i w każdej coś innego będzie miało znaczenie, nie możemy więc kierować się myśleniem, że licencjat da nam więcej możliwości – niestety nie zawsze tak jest. Studia to nie wszystko, nie zagwarantują nam pracy czy odpowiedniej wypłaty. Przynajmniej nie w każdym przypadku.

4 komentarze
  1. julkaW 4 lata ago
    Reply

    Mam licencjat i szczerze mówiąc, nie zauważyłam, żeby pracodawcy inaczej na mnie spoglądali.

  2. karooo 4 lata ago
    Reply

    @julkaW każdy jest inny, dla każdego co innego ma znaczenie.

  3. 8jo8 4 lata ago
    Reply

    @julkaW to prawdopodobnie zależy od branży. 🙂 w medycynie nie przejdziesz bez licencjata, a gdzie indziej już tak.

  4. karooo 4 lata ago
    Reply

    @8jo8 zgadzam się – ludzie ślepo podążają za tym, aby mieć wykształcenie wyższe i nic w sumie poza tym. Nie wszędzie te wykształcenie jest takie potrzebne, nie wiem, kiedy wszycy to zrozumieją! 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like