Polecane Stypendia Zniżki studenckie

Bycie studentem się opłaca. Ile można zaoszczędzić dzięki ulgom i zniżkom studenckim?

Zniżki studenckie ile można zaoszczędzić

Taniej w autobusach, tramwajach, na kolei. Taniej w kinach, restauracjach, a nawet u lekarzy. Skoro posiadanie legitymacji z aktualną naklejkę studencką ELS jest tak opłacalne, to dlaczego w Polsce tak wiele osób unika uczelni wyższych? Sprawdziliśmy, ile realnie są w stanie zaoszczędzić żacy, którzy posługują się swoimi legitymacjami w każdej z możliwych sytuacji. Okazuje się bowiem, że status studenta otwiera wiele dróg do tańszego życia.

Studenci co semestr ustawiają się w kolejkach do swoich dziekanatów aby przedłużyć ważność swojej legitymacji studenckiej poprzez naklejenie kolejnego hologramu na legitymację Els.  Posiadanie ważnej i podpitej legitymacji , jest niezmiernie ważne, bo to ona poświadcza status studenta. Dzięki niej, student ma prawo korzystać z wielu zniżek. Ile można zyskać, będąc studentem polskiej uczelni? Kiedy należy przedłużyć ważność swojej legitymacji o nowe naklejki studenckie? Do kiedy tak naprawdę, obowiązują zniżki studenckie?

Posiadasz status studenta? Płacisz mniej.

Nie dość, że studia to jeden z najlepszych okresów w życiu, to jeszcze wiąże się z wieloma przywilejami.  Studia to z pewnością jedne z najciekawszych okresów życia, a dodatkowo wiąże się on również z wieloma przywilejami. Będąc studentem oczywiście ma się obowiązki związane z nauką ale również prawa dotyczące zniżek i ulg studenckich które są duże. Ulgi studenckie w niektórych przypadkach są znacznie wyższe niż te przeznaczone na uczniów i młodzieży uczącej się.

Status studenta i legitymacja bardzo ułatwiają życie. Najważniejszą korzyścią jest ulga na transport miejski. W Warszawie wynosi ona 50 proc., więc za trzymiesięczną kartę miejską zamiast 280 zł zapłacimy 140. Legitymacja studencka gwarantuje także zniżki na przejazdy kolejowe i autokarowe, często umożliwia też tańszy nocleg w hostelu. Restauracje, bary i sklepy również oferują rabaty dla osób studiujących. Możemy kupić tańsze bilety do kina czy teatru i korzystać za darmo z uniwersyteckich bibliotek. To dlatego tak wiele osób po zakończonych studiach decyduje się ponownie podjąć naukę. Inni natomiast kupują w Internecie tak zwane naklejki kolekcjonerskie, które mają imitować te naklejki naklejane na rewersie legitymacji. To wszystko są wstanie zrobić właśnie dla dużych zniżek studenckich . Niektórzy na statusie studenta potrafią nawet zarobić, ponieważ każdy studiujący może ubiegać się o stypendium socjalne oraz akademik. A te przyznawane są na cały rok, więc o bywanie na uczelni nie trzeba się martwić. Co ważne, osobie ze statusem studenta również łatwiej znaleźć pracę, bo ubezpieczenie pokrywa uczelnia, a nie pracodawca.

Studia dla zniżek studenckich

Coraz mniej młodych osób podejmuje studia. Jest to spowodowane niżem demograficznym jak i mniejszym zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów. Dlatego dostanie się na uczelnię nie stanowi problemu. Niektórzy, zapisują się na studia tylko po to żeby uzyskać ulgi i dodatkowe uprawnienia, czyli móc korzystać ze zniżek studenckich i ulg ustawowych. Martwe dusze – studenci widmo. To co raz popularniejszy sposób zarówno wśród nowych studentów jak i absolwentów na czerpanie korzyści ze zniżek. Innym sposobem absolwentów na korzystanie ze zniżek po studiach, są naklejki kolekcjonerskie na legitymacje studencką.  To druga opcja jest już  dużo bardziej niebezpieczna i może być uznana za niezgodna z prawem. O ile zakup takiej naklejki kolekcjonerskiej nie jest nielegalny, to posługiwanie się nimi może być uznane za oszustwo. Mimo to kolekcjonerskie naklejki na legitymacje są bez problemu dostępne w Internecie a handel ma się dobrze.

Zgubić legitymację studencką i zacząć kolekcjonować naklejki els

Coraz więcej studentów „kombinuje” aby utrzymać zniżki studenckie również po studiach. Jednym  ze sposobów jest złożenie oświadczenia o zgubieniu legitymacji studenckiej, dzięki temu absolwenci korzystają z ulg studenckich aż do końca ważności hologramu na swojej legitymacji. Dlaczego to robią? Bo uczelnie żądają zwrotu legitymacji studenckiej tuż po obronie, mimo że naklejka na legitymacji studenta jest wciąż ważna. Niektórzy też posuwają się o krok za daleko, mowa tutaj o kupowaniu specjalnej naklejki kolekcjonerskie dostępnych  w Internecie i przyklejaniu ich na zachowane po studiach  legitymacja. Takie kolekcjonerskie naklejki els mimo, że bardzo podobne do tych hologramów els wydawanych w dziekanatach, nie uprawniają do zniżek a ich używanie jako dokumentów , może być traktowane jako fałszerstwo. Inni natomiast, ponownie zapisują się na studia, tylko po to aby móc ponownie korzystać ze wszystkich ulg studenckich. Ulgi studenckie to duże oszczędności. Z pewnością niejednemu absolwentowi ciężko jest przyzwyczaić się po studiach do normalnych cen. Być może dlatego zapisują się na studia wyłącznie po to, by korzystać z rabatów.

Na jakie oszczędności możemy liczyć będąc studentem i posiadając legitymację studencką?

 • Ustawowe ulgi na przewozy komunikacją miejską i transport kolejowy
 • Handlowe zniżki studenckie w gastronomii, rozrywce
 • Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne
 • Bogatszą ofertę pracy

Taniej w komunikacji miejskiej i na kolei dzięki ulgom ustawowym

Niemal każdy ze studentów podczas przebywania na uczelni wyższej planuje swoje powroty do domu. Podróżowanie co weekend w rodzinne strony stanowczo obciążałoby jednak budżet żaka, dlatego ustawodawcy zapewnili mu specjalne rabaty w tym zakresie. Aktualna naklejka ELS na legitymacji daje bowiem prawo między innymi do zakupu  biletu kolejowego ze zniżką aż do 51%. To w praktyce, może dać nawet kilkaset złotych oszczędności w ciągu kilku miesięcy! Ważna legitymacja Els i aktualna naklejka studencka również pozwala na korzystanie z 49% ulgi od biletu normalnego na przejazdy komunikacją miejską.  To duże oszczędności, zważywszy że dojazdy na uczelnie czy do domu rodzinnego, mogą powodować duże spustoszenie w budżecie studenta.

Co ciekawe , zniżki studenckie na  komunikację miejską obowiązują bez względu na wiek studenta. Bez względu zatem ile masz lat, jeśli aktywnie studiujesz , masz prawo do kupienia ulgowego biletu na bilet MPK, ZTM, czy metro. Niestety zniżki na kolei obowiązują tylko do 26 roku życia studenta.

Legitymacja studencka uprawniająca do ulg
Legitymacja studencka uprawniająca do ulg

Zniżki studenckie czekają w gastronomii oraz miejscach związanych z rozrywką

Przejazdy po mieście, a także do miast rodzinnych to jednak nie jedyne korzyści, jakie pozwala osiągać aktualna legitymacja studencka. Jeśli do tej pory żacy unikali wizyt w restauracji z powodu lekkiego portfela, to teraz nie powinni tego robić. Posiadając ważną legitymację studencką  i aktualny hologram ELS , w barach oferujących jedzenie na wagę zjeść można nawet o 20% taniej od innych osób. Warto także zwracać uwagę na sezonowe rabaty, które łączą się ze zniżkami proponowanymi żakom. Tanie i dobre jedzenie znaleźć można także w uczelnianych stołówkach. To właśnie tam w korzystnej cenie zjeść można niemal domowe dania nawet w przerwie między zajęciami. Podbitą legitymację Els z ważną naklejką studencką els opłaca się mieć również w miejscach związanych z rozrywką. Zniżki studenckie czekają między innymi w kinach, kręgielniach, czy muzeach. Może być to nie tylko kilkudziesięciu-procentowy rabat na zakup biletu, lecz także specjalne ceny popcornu, piwa, czy wypożyczenie niezbędnego sprzętu. Fani basenów i siłowni także zachwyceni będą ulgami studenckimi, czekającymi właśnie na nich.

Ubezpieczenie zdrowotne, noclegi, a nawet stypendia socjalne

Choć nie można ich zaliczyć bezpośrednio do zniżek i ulg, to niewątpliwie generują one ogromne oszczędności w budżecie studenckim. Mowa o ubezpieczeniach, noclegach i stypendiach socjalnych. Posiadanie statusu studenta, a więc otrzymywanie co pół roku nowego hologramu ELS, zwalnia żaków z konieczności ponoszenia opłat za ubezpieczenie zdrowotne. Te opłaca bowiem uczelnia. Dodatkowo osoby posługujące się legitymacją studencką mogą starać się o miejsce w akademiku. Cena za wynajem dwuosobowego pokoju w domu studenckim niekiedy nawet dwukrotnie niższa jest od cen proponowanych przez prywatnych wynajmujących. Posiadacze aktualnych naklejek studenckich są także beneficjentami stypendiów socjalnych i rektorskich. O te niezwykle warto jest się starać, ponieważ otrzymywanie co najmniej dwóch stypendiów od uczelni to comiesięczny wpływ na konto nawet tysiąca złotych! To dla wielu duże odciążenie, jeśli chodzi o samodzielne utrzymanie się na studiach.

Pracodawcy chętniej patrzą na młodych pracowników ze statusem studenta.

Firmy poszukujący nowych pracowników, dużo chętniej zatrudniają studentów i nie chodzi tutaj o doświadczenie a o składki ZUS.  Posiadając status studenta i dana uczelnia opłaca ubezpieczenie zdrowotne za młodą osobę. Dzięki temu studenci mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej mimo skończenia 18 lat. Ale to  powoduję też, że skoro uczelnia płaci za ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca tego robić już nie musi. Dlatego pracodawcy zwykle proszą młodych pracowników o ksero ich rewersu legitymacji studenckiej – tej strony na której znajdują się studenckie naklejki  els,  aby potwierdzić czy na pewno jest studentem.

Po ostatnich zmianach związanych z zatrudnianiem pracowników ; w prawie pracy, a zwłaszcza w tak zwanych umowach śmieciowych ( umowa zlecenie / umowa o dzieło ) , koszt zatrudnienia pracownika znacząco wzrósł. Pracodawcy szukając oszczędności do tej pory, zatrudniali pracowników na umowach śmieciowych, nie musieli wtedy płacić ubezpieczenia zdrowotnego. To skończyło wraz z wprowadzeniem oskładkowania tego typu umów. Dlatego jeśli pracodawca ma wybór pomiędzy zatrudnieniem studenta za którego nie musi odprowadzać składek ZUS, a zwykłego pracownika , kalkulacja jest prosta.

 

Nieważna legitymacja-studencka może skutkować mandatem
Nieważna legitymacja-studencka może skutkować mandatem

Mandat za nieważną legitymację , co można zrobić ?

Należy jednak pamiętać, aby posiadać podbitą legitymację – czyli taką z aktualną naklejką na legitymację studencką Els. Co jeśli zapomnimy odebrać naklejkę na legitymację z dziekanatu i nie przedłużymy terminu ważności swojego dokumentu w odpowiednim czasie?

Kontrolerzy bardzo chętnie sprawdzają hologramy na rewersie każdej legitymacji. Niestety jeśli zapomniałeś odebrać kolejny naklejką studentką Els  ze swojego dziekanatu , pomimo tego że faktycznie jesteś aktywnym studentem danej uczelni, możesz mieć problem z przejazdami na bilecie ulgowym. Ponieważ tylko aktualna i podbita legitymacja studencka jest dowodem stwierdzającym że dana osoba jest uprawniona do ulg studenckich. Choć i na ten problem co po niektórzy bardziej kreatywni znaleźli sposób. Dostępne w internecie hologramy kolekcjonerskie, stają się coraz bardziej popularne. Jednak same kolekcjonerskie hologramy nie uprawniają do znika studenckich, co nie przeszkadza niektórym absolwentom używania ich jako pełnowartościowych dokumentów a to może być uznane za oszustwo.  Aby móc korzystać ze zniżek studenckich należy posiadać status studenta i dysponować ważną i podbita legitymacją studencką.

Zawsze jednak jest możliwość odwołania się, jeśli jednak otrzymamy mandat . Na to mamy jednak tylko kilka dni od momentu otrzymania mandatu. Zwykle jest to 7dni, chyba że w regulaminie przewoźnika  zapisano inaczej. Jak najszybciej powinno się przedłużyć swoją legitymację studencką w dziekanacie, pobierając kolejną naklejkę do legitymacji.  Następnie należy pisemnie zgłosić informację z odwołaniem od mandatu do przewoźnika, dodając ksero swojej legitymacji studenckiej. Ważne jest aby było to kopia rewersu – czyli tam gdzie znajdują się wszystkie hologramy na legitymację.

 

2 komentarze
 1. Kilof 4 lata ago
  Reply

  Na Słowacji zniżki studenckie i dla uczniów to 100% wartości biletu. Nie ma się co tak ekscytować.

 2. Uczniak 4 lata ago
  Reply

  Moim skromnym zdaniem zniżki dla uczniów i studentów powinny być na tym samym poziomie.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like