Dlaczego warto wybrać prywatną uczelnię?

Duża część maturzystów, która postanawia wybrać się na studia, nawet nie bierze pod uwagę studiowania na prywatnej uczelni. Część osób w ogóle zapomina o takiej możliwości, a niektórzy po prostu nie chcą płacić. W Polsce istnieje naprawdę dużo szkół prywatnych, które oferują ciekawe możliwości. Wybór prywatnej uczelni z pewnością nie oznacza niczego gorszego, wręcz przeciwnie – może okazać się lepszym, dającym więcej możliwości wyborem. W szkołach prywatnych jest możliwość zarówno studiowania dziennego, jak i zaocznego. Dodatkowo, na studia prywatne kandyduje znacznie mniej osób, więc łatwiej jest się dostać. Czy warto wybrać prywatną uczelnię?

Więcej możliwości

Więcej możliwości
Więcej możliwości

Prawda jest taka, że uczelnie prywatne zazwyczaj dają studentom więcej możliwości – w końcu za coś trzeba płacić. W przeciwieństwie do uczelni państwowych, prywatne mają możliwość rozszerzenia oferty edukacyjnej o nowatorskie podejście do organizacji zajęć i sposobów kształcenia. Trendy na rynku pracy ciągle się zmieniają – warto dostosować do nich zajęcia i sposób, w jaki są prowadzone. Student na prywatnej uczelni nie tylko zdobywa wiedzę, ale jest również przygotowywany do oczekiwań pracodawców o wiele lepiej, niż student uczący się na państwowej uczelni. Dodatkowo, na uczelniach prywatnych zatrudniani są praktycy, dzięki którym studenci mogą nie tylko pogłębiać swoją wiedzę, ale także umieć ją wykorzystywać. Nie da się ukryć, że pracodawcy inaczej patrzą na absolwentów, którzy skończyli studia państwowe oraz inaczej na tych, którzy skończyli studia na prywatnej uczelni. Z góry zakłada się, że po studiach na prywatnej uczelni,, posiada się większą wiedzę oraz przede wszystkim niezbędne na rynku umiejętności.

Zobacz też: Aż do 31 maja będą ważne wszystkie legitymacje studenckie i doktorancie w związku z epidemią koronawirusa

Pieniądze są tego warte

Zdecydowanie warto wybrać się na prywatną uczelnię, choć płaci się za studiowanie na niej, to pieniądze są naprawdę tego warte. Każdy pracodawca spojrzy przychylnie na absolwenta, który ukończył studia na prywatnej uczelni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na prywatnej uczelni jest więcej możliwości – każdy będzie to wiedział. Dodatkowo, prywatne uczelnie mają swoją renomę, ukończenie ich jest silnym atutem. Możemy się dowiedzieć o wiele więcej, a także możemy oczekiwać o wiele więcej od profesorów niż na studiach na uczelni państwowej. Krzywdzącą niestety opinią dla szkół prywatnych jest mówienie, że nie wymagają one od swoich studentów zaangażowania w edukację – to nie jest prawda. W szkole państwowej, zarówno jak i w szkole prywatnej – po prostu trzeba się uczyć. Uczelnie prywatne najczęściej przewyższają uczelnie państwowe, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt. Podejmując decyzję o spędzeniu kolejnych kilku lat nauki na uczelni prywatnej, musimy przede wszystkim dokonać dobrego wyboru. Nie każda prywatna uczelnia jest taka sama, podobnie jak nie każda państwowa uczelnia jest taka sama. Warto w tym celu poczytać chociażby opinie na temat uczelni czy nawet popytać o to znajomych i rodzinę.

5 komentarzy
 1. jacobs12 4 lata ago
  Reply

  Ja bym chętnie wybrał prywatną uczelnię, ale niektóre ceny są wręcz kosmiczne.

 2. polaola! 4 lata ago
  Reply

  Po 1 roku na uczelni państwowej przeniosłam się na prywatną. Nie żałuję. To była jedna z lepszych decyzji, jakie w swoim życiu podjęłam.

 3. amoN 4 lata ago
  Reply

  @polaola! zastanawiam się nad tym samym ale nie wiem czy faktycznie warto w ogóle płacić za studia. Jakie są Twoje odczucia?

 4. polaola! 4 lata ago
  Reply

  @amoN Ja uważam, że jeśli mam więcej się nauczyć i mieć więcej możliwości to warto. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić niestety.

 5. amoN 4 lata ago
  Reply

  @polaola! to prawda niestety.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like