Promotor i jego obowiązki

Zdobycie tytułu naukowego na studiach jest tak naprawdę najważniejsze. Zanim nastąpi, konieczne jest napisanie pracy dyplomowej. Jest to trudne zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu i osoby – mowa tu oczywiście o promotorze. Promotor to osoba, która powinna czuwać nad studentem i jego pracą, wspierać go, motywować i pomagać. Nie bez powodu wybór promotora jest tak ważny – bez niego jest naprawdę ciężko napisać pracę dyplomową. Co powinien robić taki promotor i jakie są jego obowiązki? W czym może nam pomóc, a w czym z kolei nie może?

Dzieli się doświadczeniem i wiedzą

Dzieli się doświadczeniem i wiedzą
Dzieli się doświadczeniem i wiedzą

Promotor to osoba, która nadzoruje pisanie pracy dyplomowej. Jest to naukowiec, który jak można się domyślić – posiada o wiele więcej doświadczenia i wiedzy niż student. Promotor przede wszystkim powinien dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentem. Nie może oczywiście napisać za niego pracy, ale może w ten sposób pomóc. Promotor dzieli się wiedzą związaną z nie tylko daną branżą, ale przede wszystkim z pisaniem pracy dyplomowej! Wybierając promotora nierzadko decydujemy się na osobę, która wiele razy pełniła tę rolę i wspierała wielu studentów. To oznacza, że posiada doświadczenie w pomaganiu przy pracach dyplomowych. Taka osoba wie, jakie student może popełnić błędy, o czym musimy pamiętać i co tak naprawdę w tej pracy dyplomowej jest najważniejsze. My jako studenci przymierzamy się do napisania pracy dyplomowej pierwszy i najprawdopodobniej ostatni raz. Promotor ma za sobą takich prac setki. Taka osoba oczywiście nie może w niczym wyręczać studenta, nie może za niego nic zrobić. Jeśli tego od promotora oczekujemy – musimy zejść na ziemię, ogarnąć się i pisać pracę samodzielnie. Praca dyplomowa choć nie jest łatwa, pozwala nam na skorzystanie z pomocy promotora.

Zobacz też: Tych rzeczy nie wiedziałeś o swojej legitymacji studenckiej

Wsparcie i motywacja

Głównym zadaniem promotora jest właśnie dzielenie się wiedzą i nabytym przez lata doświadczeniem. Nierzadko jest jednak tak, że studenci potrzebują trochę wsparcia i otuchy. Praca dyplomowa jak już zostało wspomniane wcześniej jest naprawdę trudna do napisania i nie ma więc nic dziwnego w tym, że niektórzy studenci doświadczają kryzysów i mają problemy z dokończeniem pracy. Jeśli promotor ma taką możliwość, powinien wspierać i motywować studenta. Nie bez powodu tak ważny jest wybór promotora – jeśli widzimy, że nie zna się na tym temacie i nie będzie nam w stanie pomóc, to odpuśćmy. Promotor którego nie interesuje temat pracy dyplomowej nie będzie chętnie pomagał, o ile w ogóle będzie pomagał. Praca dyplomowa wymaga zaangażowania od studenta, ale czasem również i porad ze strony promotora. Jeśli student nie będzie miał wystarczająco siły, chęci i motywacji, może być naprawdę mu ciężko to przetrwać i napisać. Oczywiście promotor nie ma obowiązku pocieszać studenta, jednak jeśli widzi, że brak mu motywacji i chęci, powinien rzucić dobrym słowem w jego stronę. Osoba, która nam pomaga i kibicuje to naprawdę skarb, nawet jeśli jest to jakiś profesor, którego tak naprawdę nie znamy.

5 komentarzy
 1. Adrianmolok 2 lata ago
  Reply

  Promotor to przede wszystkim osoba udzielająca wskazówek i rad. Długo szukałem odpowiedniego promotora, jednak na szczęście udało mi się znaleźć

 2. mamama 2 lata ago
  Reply

  @Adrianmolok tez długo szukałem i udało mi się, współpraca świetna, sam nie dałbym rady

 3. Adrianmolok 2 lata ago
  Reply

  Myśle dokładnie tak samo jak ty.

 4. zuzipuzi 2 lata ago
  Reply

  Promotor to taki aniołek który czuwa nad nami i daje nam wskazówki co możemy zrobić lepiej. ;))

 5. mamama 2 lata ago
  Reply

  @zuzipuzi to prawda!! Mi się poszczęściło i naprawdę jestem przeszczęśliwy, czuje, że to naukowiec który został mi zesłany.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like