Studia dzienne czy zaoczne?

Każdy maturzysta staje przed decyzją, czy iść na studia, czy nie. Studiowanie w ostatnim czasie stało się naprawdę popularne, coraz więcej osób się na nie decyduje. Nie jest to jednak jedyna decyzja do podjęcia – przyszły student musi jeszcze zastanowić się, czy chce studiować zaocznie czy stacjonarnie. Studia zaoczne niegdyś uważane były za gorsze, teraz jednak cieszą się dużą popularnością. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych priorytetów i tego, ile mamy czasu.

Praca

Praca
Praca

Wybierając się na studia dzienne, musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieli zbyt dużej ilości czasu w tygodniu. Wiele jednak zależy od tego, na jaki kierunek się wybieramy i jak często będziemy mieli zajęcia. Niestety tak czy siak, studia stacjonarne wykluczają pracę na pełen etat. Niektórzy mogą sobie pomyśleć, że przecież można chodzić do pracy na nocki, albo po zajęciach do nocy. Prawda jest jednak taka, że tak nie da się funkcjonować. Prędzej czy później zaczniemy brakować nam czasu na sen bądź naukę. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie się utrzymać bez pracy bądź po prostu chcemy zacząć zarabiać normalne pieniądze, warto zastanowić się nad studiami zaocznymi. Zostały one przecież stworzone z myślą właśnie o takich osobach, które nie mogą sobie pozwolić na chodzenie codziennie na zajęcia, ale pomimo tego, chcą się rozwijać i zdobywać wiedzę. Nie ma sensu rzucać się na głęboką wodę i łączyć pracy na pełen etat ze studiami stacjonarnymi. Powinniśmy to pogodzić i wybrać albo studia dzienne z dorywczą pracą, albo pracę na pełen etat ze studiami zaocznymi. Oczywiście bycie studentem nie zobowiązuje do znalezienia sobie pracy, jednak jak wiadomo – pieniądze są potrzebne i nie da się bez nich żyć. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wielu studentów pracuje.

Przeczytaj też:
Po 26 roku życia także masz prawo do zniżę i ulg studenckich. Wiedziałeś o tym?

Wymagające i trudne studia

Jeśli nie potrafisz się zdecydować i widzisz same zalety zarówno studiów dziennych, jak i zaocznych, zwróć szczególną uwagę na to, czy są one skomplikowane i wymagające. Jeśli studia, na które chcesz się wybrać, są naprawdę trudne, lepiej wybrać stacjonarny tryb nauki. Łatwiej jest uczyć się chodząc na zajęcia 5 razy w tygodniu niż 2. Jesteśmy wówczas zmuszeni do utrwalania materiału, a na zajęciach, nawet jeśli zbytnio się nie skupiamy – z pewnością coś zawsze zapamiętamy. Na studiach zaocznych z materiałem student musi sobie radzić niestety sam. Nikt mu nie będzie niczego powtarzał, bo nie ma po prostu na to czasu. Kierunki które naprawdę wymagają czasu i poświęcenia lepiej studiować stacjonarnie. Duże znaczenie ma tutaj też nasz charakter – zanim podejmiemy decyzję o studiach zaocznych, musimy się zastanowić, czy w ogóle podołamy, czy damy radę uczyć się samemu, w domu? Czy będzie nam się chciało i czy my w ogóle potrafimy się sami uczyć, czy raczej jesteśmy takimi osobami, które wolą być do takiej nauki poniekąd zmuszane? Jest to bardzo ważne – charakter ma naprawdę duże znaczenie. Jeśli jesteśmy naprawdę zmotywowani, bez problemu damy sobie radę na studiach zaocznych.

 1. zuzka104 2 lata ago
  Reply

  Wybrałam studia zaoczne i żałuję… Nie potrafię się zmusić do nauki.

 2. noname 2 lata ago
  Reply

  zuzka104 mam to samo! Radziłbym sobie bez problemu gdybym tylko potrafił usiąść przy biurku i powtórzyć materiał.. Jestem za leniwy na studia zaoczne.

 3. e3e3 2 lata ago
  Reply

  moim zdaniem to właśnie zależy od skomplikowania – nie studiowałbym np. medycyny zaocznie, z kolei coś prostszego już tak.

 4. waldek_ 2 lata ago
  Reply

  @e3e3 podzielam zdanie. nie da się ogarnąć takiej medycyny czy prawa samemu. to nieosiągalne

 5. uzy! 2 lata ago
  Reply

  jak ktoś chce, to po prostu sobie poradzi.

 6. aniak12 2 lata ago
  Reply

  studiowałam zaocznie i jakoś dałam radę

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like