Czym kierować się przy wyborze uczelni?

Jeśli postanowiliśmy pójść na studia i nawet wybraliśmy interesujący kierunek, najwyższy czas wybrać uczelnię, która spełni wszystkie nasze oczekiwania i zapewni nam odpowiednie do nauki warunki. Zdecydowana większość osób przy wyborze uczelni kieruje się pozycją uczelni w rankingu, inni z kolei celują w te uczelnie, które są najbliżej ich miejsca zamieszkania. Niestety nie jest to dobre podejście, ponieważ w ten sposób możemy trafić w naprawdę złe miejsce, gdzie przez kilka lat tak naprawdę nie nauczymy się niczego i będzie nam po prostu ciężko.

Atmosfera ma duże znaczenie

Dla studentów niezwykle ważna jest atmosfera, jaka panuje na uczelni. Tak naprawdę to od niej głównie zależy, czy w ogóle będzie nam się chciało przychodzić na zajęcia i czegokolwiek uczyć. Wielu osobom mogłoby się wydawać, że nie ma to znaczenia, jednak jeśli wybierzemy uczelnię, na której panuje miła, wręcz przytulna atmosfera, najzwyczajniej w świecie będzie nam się chciało tam przychodzić i spędzać czas. Podobnie jest bowiem ze szkołą – wielu uczniów chodzi do niej ze względu na sympatycznych nauczycieli, wartościowych przyjaciół i klimat, którego nie ma nigdzie indziej. Mówi się, że studentów w coraz większym stopniu można porównać do klientów. Młodzi ludzie wymagają, aby traktować ich z szacunkiem, zrozumieniem i co najważniejsze – poważnie. Każdy z nas chce się czuć dobrze w miejscu, do którego przychodzi kilka razy w tygodniu i się tam uczy. Dla kandydatów na studia ważna jest także baza dydaktyczna – w przerwie między przerwami chcą odpocząć, zjeść coś czy też wypić i przygotować się na kolejne zajęcia. Niestety często jest tak, że uczniowie chcą się rozwijać i uczyć, ale nie odpowiadają im nauczyciele, rówieśnicy czy właśnie panująca atmosfera. Warto o to zadbać.

Program nauczania i możliwości rozwoju kariery

Program nauczania i możliwości rozwoju kariery
Program nauczania i możliwości rozwoju kariery

Idąc na studia chcemy się nie tylko sporo nauczyć, ale także rozwijać swoją karierę. Wiele osób wybierających się na studia podkreśla, że oczekują od instytucji aktywnego angażowania się w sytuację tych osób, które poszukują dorywczej pracy. Choć zdają się studenci, którzy zapisują się na studia tylko dla naklejki i legitymacji studenckiej, czyli po to by móc korzystać tylko ze zniżek studenckich. Coraz więcej studiujących osób dorabia sobie po zajęciach czy też w weekendy – zdobywają w ten sposób sporo doświadczenia, które jest ważne w każdej tak naprawdę branży. Ważny jest także program nauczania, który musi być atrakcyjny i nowoczesny, aby każdy z kandydatów chciał wybrać się na daną uczelnię. Instytucja, która oferuje uczniom jedynie wiedzę teoretyczną, nie jest w ich oczach zbyt atrakcyjna. Kandydaci bardzo często sprawdzają, czego będą się na danej uczelni uczyć i jaki posiada ona program nauczania. O wiele łatwiej i szybciej przyswajamy wiedzę, jeśli zajęcia przeprowadzane są w fajny i interesujący dla każdego ucznia sposób. Oprócz wiedzy teoretycznej, ważne jest również zdobycie wiedzy praktycznej, która bez wątpienia przydaje się w pracy.

5 komentarzy
 1. Damian 3 lata ago
  Reply

  prawda jest taka, że nawet jeśli pójdziemy na wymarzony kierunek, ale na beznadziejną uczelnię to i tak będziemy nieszczęśliwi. atmosfera, ludzie – to jest najważniejsze na studiach.

 2. ania101 3 lata ago
  Reply

  Zgadzam się z tym, że atmosfera jest najważniejsza. sama musiałam zmienić uczelnię przez to, że nie czułam się tam dobrze… a kierunek świetny

 3. omen0 3 lata ago
  Reply

  przymierzam się właśnie do wyboru uczelni – obym nie popełnił błędu

 4. arten 3 lata ago
  Reply

  Wiadomo że w miejscu w którym bywamy prawie codziennie musimy czuć się dobrze. Wybór uczelni tak samo ważny jak kierunku.

 5. qwe 2 lata ago
  Reply

  Ja kierowalem sie przy wyborze glownie odlegloscia od domu.. na szczescie trafilem na swietnych ludzi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like