Zdecydowana większość osób która nie była na studiach i nie miała również do czynienia ze studentami myśli, że studenckie życie ogranicza się do kilku zajęć na uczelni, wieczornych spotkań ze znajomymi i przede wszystkim imprezowania. Oczywiście każdy przypadek jest inny – wcale nie brakuje takich studentów, którzy ograniczają się do imprezowania i spotykania ze znajomymi. Niestety nie każdy ma się tak dobrze i mało który student może sobie na to pozwolić.
Studia to dorosłość
Wbrew pozorom studia to nie tylko zabawa, to przede wszystkim dorosłość i inwestycja w przyszłość. Choć może się wydawać, że studenci większość swojego czasu przeznaczają na imprezy i spotkania ze znajomymi, to musimy wiedzieć, że wcale tak nie jest. Zdecydowana większość studentów pracuje. Dodatkowo studenci rozpoczynając pierwszy rok, zaczynają tak naprawdę nowe życie – chociaż są już dorośli, dopiero w tym momencie stają się samodzielni i wszystko jest na ich głowie – gotowanie, sprzątanie, prasowanie, pranie. Nie bez powodu wiele studentów zamawia jedzenie bądź kupuje w marketach gotowe. Tak jest po prostu łatwiej! Nie trzeba gotować. Jak ciężko, czasami zmierzyć się z rzeczywistością na studiach doświadczył z pewnością każdy młody student, a zwłaszcza jeśli chodzi o biurokrację na uczelni. Dlatego na przykład, Uniwersytet Wrocławski przygotował Poradnik dla pierwszorocznych, aby zmniejszyć stres, związany z nową rzeczywistością i z Panią z dziekanatu też …
To prawda, że studia wiążą się z imprezami, jednak nie wyklucza to tego, że wiążą się również z dorosłością, zaczęciem nowego etapu w swoim życiu, który niekoniecznie jest łatwy. Na studiach mamy o wiele więcej obowiązków, no chyba, że pomimo tego, mieszkamy nadal w rodzinnym domu. Co prawda zdarza się to rzadko, jednak jeśli mieszkamy w wielkim mieście, w którym znajduje się nasza wymarzona uczelnia – jest to dobre rozwiązanie. Większość jednak osób idąc na studia wyprowadza się do akademika bądź wynajmuje jakieś mieszkanie.
Zobacz też: Legitymacje studentów i doktorantów ważne dłużej, dzięki rozporządzeniu ministra i pandemii koronawirusa
Czas nauki
Nie da się ukryć tego, że studia to czas na naukę. W podstawówce, gimnazjum czy nawet w liceum nie jest wcale trudno – jeśli nauczyciel widzi, że się staramy, podniesie nam ocenę, da nam kolejny termin na poprawę sprawdzianu. W skrócie – pójdzie nam po prostu na rękę. Na studiach jest trochę trudniej i jeśli nie zdaliśmy egzaminu, to go po prostu nie zdaliśmy. W zdecydowanej większości przypadków profesora nie będzie obchodzić to, że mieliśmy gorszy dzień czy że dużo się uczyliśmy pomimo tego, iż tak słabo nam poszło. Jesteśmy traktowani poważniej, co nie zawsze jest taką zaletą. Na studiach jest naprawdę dużo nauki, choć oczywiście zależy to m.in. od kierunku na który się wybieramy. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do trybu nauki który mieliśmy w liceum czy technikum, będziemy musieli się więc trochę przestawić. Oczywiście od indywidualnych wyborów podejmowanych przez każdego studenta będzie zależeć to, czy będzie typowym imprezowiczem czy prymusem. Nie zmieni to jednak faktu, że aby zdawać i nie być zagrożonym, trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu na naukę i chodzić na te zajęcia. Każdy z nas może uczyć się inaczej, jedni wchłaniają wiedzę szybciej, inni wolniej. Nie zmienia to jednak faktu, że na studiach po prostu trzeba się uczyć.
Studiuję dietetykę i nie jest wcale łatwo, choć jestem na szczęście typem osoby, która bardzo szybko wchłania wiedzę. Studia ciężkie ale polecam, czasem po prostu trzeba zrezygnować z niektórych rzeczy, ale moim zdaniem warto.
w stu procentach prawda.
wiadomo, że studia to dorosłość. w końcu jest to pierwsze mieszkanie samemu i nie zawsze jest łatwo. to normalne, ale zgadzam się, że studia postrzegane są jako okazja do zabawy i imprez 😀