Praca Studia

Pierwsza praca po studiach – jaka i gdzie szukać?

Pierwsza praca po studiach – jaka i gdzie szukać?

Kiedy ubiegamy się o pracę, znaczenie ma nie tylko nasze wykształcenie i doświadczenie, ale przede wszystkim kwestie osobowościowe, które są niezwykle ważne. Szukanie pierwszej pracy po studiach może nie być wcale łatwym zadaniem, jednak prędzej czy później tą pracę znaleźć musimy. Jest to ważny moment w życiu każdego młodego człowieka. Pracodawcy cieszą się, gdy przychodzą do nich osoby z wyższym wykształceniem – niestety nie to ma największe, decydujące znaczenie, choć wielu osobom wydaje się, że tak właśnie jest.

Jaka praca po studiach?

Znalezienie pierwszej pracy po studiach wbrew pozorom nie jest wcale łatwe. Znacznie prościej jest, gdy posiadamy już jakieś doświadczenie i pracowaliśmy w jakiejś branży – gdy na CV nie będzie widniało informacji o zatrudnieniu, pracy wcale nie dostaniemy tak łatwo, jak mogło nam się wydawać. Szukając pierwszej pracy możemy kierować się dwoma ścieżkami.

Pierwsza to znalezienie jak najszybciej jakiejkolwiek pracy, która da nam obojętnie jakie zarobki, niekoniecznie pozwoli nam się rozwijać.To często praca dorywcza, która może jednak wzbogacić nasze doświadczenie. Warto zacząć pracę będąc już na studiach lub pod ich koniec. Dlaczego? Bo dla pracodawcy liczy się doświadczenie. Nie bez znaczenia jest też to ,że poszukując nowego pracownika firmy chętniej wybierają studentów, bo nie muszą za nich płacić dodatkowych kosztów ubezpieczenia – to robi uczelnia. To dlatego pracodawcy proszą często o skan dokumentu potwierdzającego status studenta. Nim jest właśnie legitymacja studenckiej  a w zasadzie jej rewers i naklejki studenckie na legitymacji.   Legitymacja studencka jest dość mocno pożądana przez pracodawców.

Druga ścieżka to dążenie do zatrudnienia w firmie, na której nam zależy najbardziej – da nam zarówno pole do rozwoju, jak i do zarobienia satysfakcjonującej ilości pieniędzy. Praca związana z rozwojem lub kierunkiem kształcenia. Oczywiście nie zawsze jest to w ogóle możliwe – druga opcja sprawdza się przede wszystkim w przypadku tych osób, które skończyły studia ukierunkowane na konkretny zawód – może to być np. pielęgniarstwo. Wówczas absolwent wie, co powinien umieć, jakie obowiązki będą go czekać i o czym powinien wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kończąc studia o ogólnym profilu, niestety najczęściej studentom brakuje wiedzy i doświadczenia – nie uda się więc zbyt szybko zdobyć pracy.

Gdzie można znaleźć pracę?

Gdzie można znaleźć pracę?
Gdzie można znaleźć pracę?

Wielu osobom może wydawać się, że każdy pracodawca chciałby zatrudnić świeżego absolwenta, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Pierwsza praca po studiach najczęściej nie jest wymarzoną pracą i nie w tym nic dziwnego – student pomimo tego, że posiada wykształcenie, nie posiada żadnego doświadczenia, które jest również bardzo ważne, o ile nie ważniejsze. Osoba która szuka swojej pierwszej pracy, zawsze może skorzystać z usług jakiejś agencji pracy czy nawet urzędu pracy, który pomoże w doborze odpowiedniej oferty dopasowanej do wiedzy i kompetencji danego absolwenta. Oczywiście nie oznacza to, że osoba która nie skorzysta z usług takiej instytucji nie znajdzie pracy – jest to jedynie ułatwienie, które może okazać się naprawdę przydatne. Absolwent który ledwo co skończył studia, powinien tak naprawdę znaleźć jakąkolwiek pracę – może popytać rodzinę, poprzeglądać oferty w internecie. Nie powinien jednak z góry odrzucać oferty, którą dostanie, ponieważ może okazać się, że w ciągu kilku kolejnych miesięcy nie dostanie żadnej kolejnej, albo przynajmniej nie takiej, która byłaby ciekawsza czy lepiej płatna.

 1. zuzka03 3 lata ago
  Reply

  Jestem absolwentką i szukam pracy byle jakiej. Jeśli ktoś byłby w stanie mi coś zaproponować we Wrocławiu byłabym wdzięczna.

 2. quebo11 2 lata ago
  Reply

  @zuzka03 na olx dużo ogłoszeń masz, a jeśli już wszystkie przejrzałaś i nie znalazłaś nic dla siebie, możesz popytać w sklepach itp. zawsze dodatkowa para rąk się przyda, tak myślę.

 3. zuzka03 2 lata ago
  Reply

  @quebo11 mam nadzieję że coś mi się uda.. będę pytać, a na olx już się wszędzie pozgłaszałam gdzie tylko mogłam.

 4. zaraz_- 2 lata ago
  Reply

  Pierwszą pracę bardzo ciężko znaleźć, zwłaszcza, jak się ma wysokie wymagania. Polecam wszystkim na samym początku poszukać czegoś gorzej płatnego, ale przynajmniej pewnego.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like