Praktyki studenckie - czym są i jak wyglądają?

Praktyki studenckie to tak naprawdę dodatek do programu nauczania, który pozwala na zdobycie pewnych umiejętności, a także na zadawaniu pytań. Praktyki stanowią odrębną część kształcenia, która nie jest wliczana do liczby godzin programu studiów. Dzięki nim, możemy dowiedzieć się, czego tak naprawdę nasi przyszli pracodawcy oczekują, jakie są potrzeby na rynku i wymagania. Jak widać, praktyki stanowią przydatną część, według niektórych nawet jedną z najważniejszych działań profesjonalnych, w jakich uczestniczą studenci w trakcie realizacji programu nauczania.

Czym są praktyki studenckie?

Praktyki studenckie odbywają się w różnych miejscach, w zależności od tego, jaki kierunek studiów został przez nas wybrany. Uczelnie udostępniają studentom listy pracodawców, którzy umożliwiają przyuczenie do zawodu. Ciekawszych ofert można również samodzielnie poszukać, wcale nie mamy obowiązku zawarcia umowy o praktyki z firmą, którą poleca nam uczelnia. Warunki podejmowania współpracy a także niezbędne dokumenty określają przepisy. Bez odbytych praktyk nie będziemy mieli możliwości przystąpienia do egzaminu licencjackiego ani inżynierskiego, a także w przyszłości – obrony pracy magisterskiej. Praktyki studenckie polegają tak naprawdę na pracy. Zadania oraz obowiązki jakie będą przysługiwać studentowi będą zależeć przede wszystkim od samej firmy, ale także i kierunku, na jakim uczy się student. Student administracji będzie pracować z dokumentacją w biurze, a geologii – będzie prawdopodobnie wykonywać zadania w terenie. Dzięki takim praktykom można zdobyć doświadczenie i niezbędne w branży umiejętności. Zdecydowanie warto w nich uczestniczyć i korzystać, póki mamy w ogóle taką możliwość.

Zobacz też: Do czego może jeszcze służyć Elektroniczna legitymacja studencka

Jak wyglądają praktyki?

Jak wyglądają praktyki?
Jak wyglądają praktyki?

Uczelnie udostępniają studentom listę pracodawców, u których mogą odbyć praktyki. Nierzadko zdarza się, że brakuje miejsc, czy też że chcemy znaleźć coś lepszego, ciekawszego, bo wypisane firmy nas zbytnio nie interesują. Wówczas należy poszukać odpowiedniej firmy na własną rękę. Jak wiadomo, na rynku dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne praktyki. Jeśli nam się uda, możemy odbyć praktyki, za które otrzymamy wynagrodzenie. W tym celu należy jednak przygotować odpowiednie dokumenty, a następnie podpisanie umowy o praktyki. Powinny zostać w niej zawarte wszystkie warunki, informacje o zakładzie pracy, dane studenta, okres trwania praktyk, czas dziennej pracy, a także to, czy będą one płatne czy nie. Kiedy uda nam się podpisać umowę, zostajemy tak naprawdę na pewien czas można powiedzieć że zatrudnieni. Mamy swoje obowiązki, które musimy wypełniać, a przy tym uczyć się i rozwijać. Po zakończonych praktykach konieczne jest dostarczenie na uczelnie zaświadczenia o odbyciu i ukończeniu praktyk. Przydatny może również okazać się dziennik praktyk, jednakże nie jest on wcale niezbędny. Praktyki studenckie to pewnego rodzaju urozmaicenie, pozwalające na zdobycie odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

5 komentarzy
  1. zuzaaanka 5 lat ago
    Reply

    Praktyki to fajna odskocznia od zajęć, a także wspaniała okazja, aby się czegoś nauczyć i wykorzystać to w praktyce.

  2. amadeuszkar.1 5 lat ago
    Reply

    @zuzaaanka i zdobyć doświadczenie, bez którego lepiej na rynku pracy się nie pokazywać. 🙂

  3. zuzaaanka 5 lat ago
    Reply

    @amadeuszkar.1 dokładnie tak

  4. qiue123 5 lat ago
    Reply

    @amadeuszkar.1 Prawdziwe słowa. Pracownik bez doświadczenia to nie pracownik. :/

  5. amadeuszkar.1 5 lat ago
    Reply

    @qiue123 To zależy od branży. Czasem ważniejsze doświadczenie, czasem wykształcenie.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like